Służba zdrowia z ograniczeniami?

Irish Nurses and Midwives Organisation (INMO) wezwała HSE, aby Zarząd Służby Zdrowia ograniczył wszelką aktywność w placówkach leczniczych, z wyjątkiem opieki pilnej, nagłej, ratującej życie i związanej z udzielaniem pomocy pacjentom z Covid-19.

Presja na system opieki zdrowotnej jest obecnie już bardzo wysoka, a w najbliższych dniach, system opieki medycznej, może utracić możliwość udzielania pomocy, więc ważne jest, by szpitale i oddziały, były na taki wypadek przygotowane. Największe problemy widać obecnie na oddziałach ratunkowych w całym kraju, a te, ratując się przed zamknięciem, zaczęły dostawiać łóżka. Na szpitalnych dostawkach jest już teraz 287 pacjentów i wiele skazuje na to, że sytuacja będzie się pogarszać.

Szpital Regionalny Mullingar, Szpital Uniwersytecki Letterkenny i Szpital Uniwersytecki Portiuncula działały w ostatnich dwóch dniach w trybie kryzysowym, co kazało ograniczyć ilość przyjęć. W wymienionych placówkach udało się zażegnać kryzys, jednak sytuacja może ponownie przybrać zły obrót.

Źle jest obecnie w Szpitalu Ogólnym w Wexford, a załogi ambulansów otrzymały polecenie, aby kierować pacjentów do innych szpitali. W Wexford oddział ratunkowy nie przyjmuje w zasadzie pacjentów, o ile nie są to przypadki nagłe.

Co istotne, HSE powinno wiedzieć, że w tym okresie, więc pomiędzy Bożym Narodzeniem a Nowym Rokiem, szpitale zawsze mają znacznie większą ilość pacjentów, natomiast pandemia koronawirusa, powinna być dodatkowym sygnałem i na taką ewentualność irlandzki system opieki zdrowotnej, powinien być gotowy znacznie wcześniej. Niestety nie ma planu zwiększenia przepustowości szpitali, co prowadzi właśnie do sytuacji, w której konieczne staje się czasowe ograniczenie przyjęć w poszczególnych jednostkach, by szpitale zajmowały się wyłącznie pacjentami wymagającymi natychmiastowej pomocy i osobami z Covid-19.

Warto przypomnieć, iż na wielu konferencjach prasowych wspomniał Krajowy Zespół ds. Zdrowia Publicznego i sam dr Tony Holohan wspomniał, że lecznictwo szpitalne może być przeciążone w tym okresie, a w NPHET, zasiadają też przedstawiciele HSE, więc sytuacja może dziwić, że do tej pory, nie ma rozwiązania problemu, jaki znany był Zarządowi Służby Zdrowia.

Apel, jaki wysłany był na ręce dra Paula Reida, przesłany został również do ministra zdrowia Stephena Donnelly.

Bogdan Feręc

Źr: PA Media

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Testy PCR. Prof. Bor
Afera Pegasusa. Mare
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська