Służba zdrowia musi zatrudniać personel. „Nie marnujmy tej szansy”

W chwilę po wybuchu epidemii koronawirusa w Irlandii, rząd postanowił uruchomić szeroką akcję zatrudniania personelu medycznego, czyli lekarzy i pielęgniarek.

W tym zakresie ujawnił się jednak problem, bo personel zatrudniany był na umowy okresowe, a te wkrótce zaczną wygasać, więc w szpitalach i ośrodkach zdrowia, ponownie zacznie brakować rąk do pracy. Niedogodność tę zauważyła partia Sinn Féin, która postuluje, aby HSE, utrzymało obecny poziom zatrudnienia pielęgniarek i lekarzy, a jednocześnie nabór prowadzony był nadal.

Dosyć jasno powiedziała o tym rzeczniczka ds. zdrowia w Sinn Féin posłanka z Dublina Louise O’Reilly, która uważa, iż sytuacja po pandemii wygląda źle, ponieważ znacznie wydłużyły się listy oczekujących na przyjęcie przez konsultantów i na drobne zabiegi. O’Reilly dodała, że teraz kolejki do szpitali wydłużyły się od ok. 700 000 osób, a to wymaga, by odpowiednia ilość personelu medycznego poradziła sobie z zaległościami.

Louise O’Reilly

Posłanka Louise O’Reilly:

– Mam wiele informacji, że HSE nie oferuje kontraktów z lekarzami szpitalnymi niebędącymi konsultantami (NCHD) i kontynuacji pracy w służbie zdrowia, co jest niezwykle niepokojące. W całej służbie zdrowia mamy do czynienia z wolnymi miejscami pracy, ale nawet gdyby te stanowiska zostały obsadzone, nadal brakowałoby pielęgniarek, lekarzy i innych pracowników służby zdrowia. W odniesieniu unijnym, w Irlandii mamy najmniejszą liczbę specjalistów w zakresie konsultantów, co podaje OECD, a personel szpitalny, jest przepracowany ze względu na liczbę wolnych miejsc pracy. Covid-19 wciąż jest z nami i wciąż istnieją poważne wyzwania w walce z wirusem. Mamy również ponad 700 000 osób na listach oczekujących w szpitalach oraz zaległości związane z anulowaniem wizyt w wyniku Covid-19. Gdy przywrócimy od stanu poprzedniego służbę zdrowia, uruchomimy przyjęcia pacjentów, osoby z list, potrzebowały będą wizyt, zabiegów, operacji i opieki. Nie można tego zrobić, jeśli nie będziemy mieli niezbędnego personelu. Dlatego szaleństwem jest, że lekarzom NCHD, którzy niezwykle ciężko pracowali podczas kryzysu w Covid-19, mówi się teraz, że nie ma dla nich pracy. Istnieje potrzeba utrzymania tych pracowników. Stajemy w obliczu możliwego odrodzenia Covid-19 i mamy ogromne listy oczekujących w całej służbie zdrowia, więc rząd nie może dalej zmuszać młodych lekarzy do emigracji. Teraz jest szansa, aby raz na pokolenie właściwie wykorzystać zasoby służby zdrowia – musimy wykorzystać tę okazję i zaoferować tym lekarzom z NCHD umowy na pełen etat.

Bogdan Feręc

Źr: Sinn Fein

Polska-IE: Udostępnij...
Niezwykłe wydarzeni
Dlaczego Leo chce pr
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish