Śluz ślimaka zamiast szwów?

Jak informuje portal PAP Nauka w Polsce powołując się na pismo „Experimental Biology”, wytwarzany przez nagie ślimaki bardzo mocny, kleisty śluz może już wkrótce stać się alternatywą dla szwów chirurgicznych.

Badaniem właściwości ślimaczego śluzu zajmowali się Rebecca Falconer i Christopher Gallego-Lazo z Ithaca College. Okazało się, że pozbawiony muszki ślimak ślinik rdzawy broniąc się przed drapieżnikami potrafi wytwarzać niezwykle kleisty śluz, który może nawet zakleić dziób albo pysk drapieżnika. Naukowcom udało się wyizolować jedenaście białej występujących w śluzie i dokładnie zbadać ich właściwości. – Jak wykazały analizy, cząsteczki niektórych z tych białek wiążą się ze sobą lub innymi białkami, tworząc trójwymiarową sieć. Dzięki znajomości mechanizmu działania kleju można by stworzyć jego medyczną, syntetyczną wersję – rozciągliwą, ale mocną i dobrze przywierającą – informuje PAP Nauka w Polsce.

Być może już wkrótce śluz stanie się alternatywą dla tradycyjnych szwów, które pozostawiają blizny oraz sprzyjają powstawaniu infekcji.

Źródło: www.dentonet.pl

Artykuł nadesłała Klinika Stomatologiczna NovoDent-Med>>>

Znajdź nas:

Translate »
RSS
Facebook
Facebook
LinkedIn