Slow Down Day 2020

An Garda Siochána informuje zmotoryzowanych, że jutro rano rozpocznie się „Slow Down Day 2020”, czyli akcja, która ma zmusić kierowców do wolniejszej jazdy.

Majowa odsłona „Slow Down Day” rozpocznie się o godzinie 7:00 w piątek 22 maja, a trwać będzie przez 24 godziny, więc do 7:00 w sobotę 23 maja 2020 roku. Jak mówią policjanci, w tym roku na irlandzkich drogach w okresie od stycznia do końca kwietnia zginęło o 5 osób więcej, a całkowita ofiar śmiertelnych na irlandzkich drogach wynosi obecnie 56. Większości wypadków i zdarzeń śmiertelnych można było uniknąć, a przyczyną prawie 90 procent przypadków była nadmierna prędkość.  

„Slow Down Day” prowadzony jest przez Gardę, która współpracuje z Urzędem ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (RSA).

Policjanci apelują, aby jutro znacznie ograniczyć prędkość, bo po pierwsze na drogach ustawionych zostanie znaczna ilość punktów kontrolnych, a na tych policjanci mierzyć będą prędkość, ale i skontrolują stan techniczny pojazdów. Jak miało to miejsce w latach ubiegłych, Garda uruchomi również patrole zmotoryzowane, a te, w ruchu wyłapywać będą kierowców, którzy nie dostosują prędkości do obowiązujących przepisów. Na niektórych odcinkach autostrad, do akcji włączone zostaną drony, by z powietrza, przekazywać obraz jadących samochodów. Co ważne, część punktów kontrolnych ustawionych będzie kaskadowo, więc i o tym należy pamiętać.

Szef Biura Nadzoru Dróg nadinspektor Paul Cleary powiedział:

– Narodowy Dzień Spowolnienia ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa naszych dróg i naszych społeczności. Podczas obecnych ograniczeń COVID-19 zaobserwowaliśmy wzrost liczby narażanych użytkowników na naszych drogach. Nadmierna lub nieodpowiednia prędkość przyczynia się do powstawania w chwili wypadku poważnych obrażeń i ofiar śmiertelnych. Pomimo zmniejszenia natężenia ruchu na naszych drogach zwiększył się poziom prędkości. Chociaż zdecydowana większość kierowców jeździ bezpiecznie w granicach dozwolonych prędkości i jest to bardzo mile widziane, nadal są tacy, którzy wciąż jeżdżą z nadmierną prędkością. Będziemy teraz koncentrować się na kierowcach, którzy zachowują się niezgodnie z przepisami, ponieważ stanowią ryzyko dla siebie i innych użytkowników drogi. Apelujemy do wszystkich kierowców o bezpieczną jazdę.

Garda ustawi jutro 1322 punkty kontrolne, a więcej informacji i film z wypowiedzią nadinspektora Cleary, znajduje się na stronie www.garda.ie.

Bogdan Feręc

Źr: Garda

Polska-IE: Udostępnij...
Decyzja w sprawie II
Aresztowany za wyłu
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish