Słońce i upały

Ostatnie dni obfitują w doskonałą pogodę, ale Met Éireann ma dla nas więcej doskonałych informacji, bo już od środy, nad Irlandią pojawi się wyż znad Azorów.

To z kolei zwiastuje okres z dużą ilością słońca, a co najważniejsze z bardzo, jak na Irlandię, wysokim i temperaturami. Meteorolodzy spodziewają się, że od środy, kiedy zatoka wyżowa zacznie nasuwać się nad wyspę, słupki rtęci wskazywać będą do 23, a nawet 24 stopni Celsjusza, natomiast w słońcu, temperatury będą jeszcze wyższe.

Za wszystko odpowiedzialny będzie prąd strumieniowy, który meandrując w okolicy Irlandii, przesunął się na północ naszego globu, uwalniając dostęp wyżom z okolic równika, a te, ochoczo wędrują w naszym kierunku.

Szczególnie ciepło zrobi się na wschodnim wybrzeżu wyspy, chociaż południe i zachód odczują wpływ wyżowego frontu atmosferycznego. Co należy zaznaczyć, zachód i północ wyspy, a także niektóre hrabstwa z części południowej, muszą przygotować się na nieco więcej opadów, albowiem wyż azorski, na swych obrzeżach zgromadził też nieco wilgotnego powietrza, a to przyniesie deszcz. Niezależnie od tego, cała Irlandii odczuwać będzie znacznie wyższe, niż miało to miejsce do tej pory temperatury, a te na zachodzie i południowym zachodzie wzrosną do 21 st. C.

Kierując się do centrum Irlandii, będzie już cieplej, więc do 22 stopni, a wschód z temperaturami do 24 stopni Celsjusza i doskonałą pogodą. Najbardziej poszkodowani będą w tej sytuacji mieszkańcy krańców północnych, bo tam termometry wskazywać mają do 20 st. C., a słońce pojawiać będzie się okresowo.

Met Éireann przewiduje, że takie warunki atmosferyczne, więc ciepłe i wilgotne, utrzymają się nawet w kolejny weekend, więc już teraz można zaplanować wypad na łono przyrody.

Bogdan Feręc

Źr: Met Eireann

Polska-IE: Udostępnij
Maja Hyży: Moją 11
Beneficjenci TWSS ta
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian