Ślimacze tempo ustawy o e-skuterach

Ustawa regulująca używanie e-skuterów i e-hulajnóg wciąż jest w Dáil, a odbyło się dopiero pierwsze jej czytanie.

Pierwszy raz nowelizacja ustawy o ruchu drogowym w zakresie osobistej elektromobilności pojawiła się w niższej izbie irlandzkiego parlamentu w listopadzie, a od tego czasu, nic się z nią nie dzieje, bo po jej przedstawieniu, prace właściwie zamarły. Minister transportu zapowiadał wcześniej, co też można uznać za złamanie danego słowa, iż nowe rozwiązania prawne, dopuszczające do ruchu e-hulajnogi i e-skutery, pojawią się w Irlandii w grudniu 2021 roku.

Ten termin nie został dotrzymany, chociaż minister Éammon Ryan, ma wytłumaczenie i może twierdzić, że to Dáil opóźnia cały proces, bo dokumenty wpłynęły do parlamentu w listopadzie.

Ważne jest jednak, że z lekkim podenerwowaniem, ale i w napięciu, na nową ustawę czekają firmy, które zajmują się komercyjnym odnajmowaniem takich pojazdów, więc chcą rozwijać sektor najmu e-hulajnóg i e-skuterów.

Ciekawostką jest również, chociaż to nic nadzwyczajnego, że Irlandia, jest obecnie ostatnim krajem w Unii Europejskiej, który nie ma właściwie regulacji w tym zakresie, czyli stan dla wyspy prawie normalny.

Tylko na terenie Dublina, na możliwość uruchomienia działalności związanej z odnajmowaniem e-skuterów i e-hulajnóg czeka ok. 20 firm, a te chcą rozwinąć działalność na cały kraj. Niestety brak odpowiednich uregulowań prawnych, w tym ustawy, która cały czas znajduje się w procesie legislacyjnym, opóźnia uruchomienie działalności, ale i utrudnia życie stałym mieszkańcom kraju.

Wiele osób za namową właśnie ministra Ryana, zaczęło zmieniać środek transportu, więc z własnych samochodów, przesiało się na e-hulajnogi i e-skutery. Niestety, aby z takich korzystać w ruchu miejskim, trzeba albo wnieść stosowne opłaty, więc podatek drogowy i ubezpieczenie, ale nie można tego zrobić, bo prawo, nie obejmuje zakresem działania tych pojazdów. E-skuterami i e-hulajnogami, nie można też poruszać się po chodnikach, bo jak sama nazwa wskazuje, nawet w brzmieniu angielskim, służą one do chodzenia.

*

Tym samym, nadal mamy bałagan prawny, a i coraz więcej osób, które chcąc być trendy i chronić środowisko, łamią literę prawa. Brawo Dáil!!! Brawo minister transportu!!!

Bogdan Feręc

Źr: The Times

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Nadchodzą zmiany w
14 kryzysów, o któ
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська