Śledztwo w sprawie zamordowanego Polaka trwa

Nie ustają wysiłki An Garda Siochána, aby ustalić sprawców morderstwa Mikołaja Wilka, którego nieznani dotychczas sprawcy zabili maczetami 10 czerwca tego roku.

Do morderstwa doszło w Ballincollig, Cork, a sprawa od początku wzbudzała wiele kontrowersji, bo po pierwsze Wilk był szanowanym mieszkańcem w tej okolicy, a po drugie, nie miał zatargów z prawem. Mówiono też o potencjalnych powiązaniach naszego rodaka z przestępcami, bo prowadząc firmę z branży ogrodniczej, mógł takie mieć, jednak ten trop nie został potwierdzony, chociaż nadal jest badany.

Pewne jest natomiast, że Garda aktywnie współpracuje z trzema ośrodkami policyjnymi na kontynencie i jest to policja z Polski, Litwy i Łotwy, gdzie mają prowadzić ślady przestępców.

Źródła zbliżone do sprawy podają, iż irlandzka policja wciąż bardzo intensywnie pracuje nad rozwikłaniem tej zagadki, a i wytypowała potencjalne osoby, które mogą być zamieszane w morderstwo. Oficerowie śledczy bardzo poważnie biorą też pod uwagę wydanie Europejskiego Nakazu Aresztowania, więc muszą mieć już wyraźne wskazówki dotyczące podejrzanych.

W Gardzie mówi się również, że sprawę prawdopodobnie uda się rozwikłać w najbliższych tygodniach, ponieważ na to wskazują postępy w śledztwie.

Obecnie funkcjonariusze Gardy nadal przeglądają wszystkie profile Mikołaja Wilka, które założone miał w mediach społecznościowych, a na tej podstawie ustalają osoby, które były w kręgu jego bliższych i dalszych znajomych. Również tą drogą sprawdza się inne kontakty zamordowanego Polaka, bo badane są ślady aktywności Wilków w internecie. W pracach policjantów pomagają także operatorzy telefonii komórkowej, w sieciach, w których zarówno Wilk, jak i jego żona mieli wykupione usługi.

Jak dodają prowadzący śledztwo, nie można było potwierdzić wersji o zabójstwie na tle osobistym, więc ten wątek sprawy został odsunięty od działań policyjnych, jednak nadal brany jest pod uwagę. Poważnie sprawdzana jest jednak wersja o długu, jaki Mikołaj Wilk miał wobec gangu z Europy Wschodniej, a to właśnie szefowie wytypowanej grupy przestępczej mieli zlecić morderstwo Wilka, wynika z opinii śledczych.

Na taki właśnie charakter zbrodni wskazują, mówią dalej źródła, ślady, jakie w toku postępowania wyjaśniającego, a następnie śledztwa udało się zebrać. Garda jest w posiadaniu broni palnej, a tę znaleziono w spalonym samochodzie używanym przez potencjalnych sprawców przestępstwa, a i zebrano materiały wskazujące na powiązania zabójców z gangami ze wschodu Europy.

Nadinspektor Colm O’Sullivan powiedział:

W dalszym ciągu apelujemy do każdego, kto posiada informacje lub do każdego, kto był świadkiem tego incydentu, w tym do wszystkich kierowców, którzy mogą mieć zdjęcia/filmy z kamer i podróżowali w rejonach Maglin, Ballincollig, Ballinora i Waterfall między 2 a 5 rano w dniu 10 czerwca 2018 r., aby zgłaszali się z tymi informacjami do policjantów.

Jeśli ktoś zauważył jakiekolwiek podejrzane lub nietypowe działania w tych obszarach w dniach poprzedzających zajście zdarzenia, proszony jest o kontakt z Gurranabraher Garda Station pod numerem telefonu 021494 6200 lub Garda Confidential Line 1800 666 111 albo dowolną jednostką Gardy na terenie kraju.

Bogdan Feręc

Źr: Garda

Znajdź nas:

Met Éireann winne n
Interaktywna szopka
Translate »
RSS
Facebook
Facebook
LinkedIn