Śledztwo w sprawie Varadkara przedłużone do lata

Wydział dochodzeń w An Garda Síochána poinformował, iż potrzebuje więcej dowodów w sprawie przecieku z gabinetu Leo Varadkara i przedłużył śledztwo przynajmniej do lata.

 

Jak informują źródła Gardy, śledczy nie spodziewali się, że będą musieli wysłuchać dużą ilość świadków, a ci, mieli dużo do powiedzenia, więc i śledztwo musi teraz być przedłużone. Na światło dzienne maiły wyjść fakty, o których wcześniej dochodzeniowcy nic nie wiedzieli, więc i te informacje należy sprawdzić.

W tej sprawie, czyli przekazani a dokumentów o klauzuli poufności, dr. Maitiú Ó Tuathail przez Leo Varadkara, Krajowe Biur Śledcze spodziewa się również, iż postępowanie wyjaśniające, może być przedłużone również do jesieni, a wszystko za sprawą „dużej ilości świadków”, co podkreślono w komunikacie.

Detektywi uważają jednocześnie, iż na tym etapie, nie można również wyrokować, więc ani obarczać winą za przekazanie dokumentów osobie nieuprawnionej, ani też nie można mówić, że Leo Varadkar, jest całkowicie bez winy, tym zajmie się sąd, o ile detektywi zbiorą odpowiedni materiał dowodowy, a Prokuratura Generalna, postanowi skierować do sądu akt oskarżenia wobec ówczesnego premiera.

 

Do niedawna w gabinetach rządowych panowało też przekonanie, że sprawa Varadkara, wkrótce się zakończy, a wskazywać na to miało przesłuchanie wicepremiera, co zazwyczaj kończy proces dochodzeniowy. W tym przypadku stało się jednak inaczej i po pierwsze śledztwo weszło na całkiem inny poziom, a po wtóre, zostało przedłużone. To z kolei może wpływać na pracę całego rządu, jego wizerunek, więc z całą pewnością można powiedzieć, że o ile Leo Varadkar postawiony zostanie w stan prokuratorskiego oskarżenia, będzie zmuszony do zrzeczenia się obecnego stanowiska.

W tej sprawie Garda nie chce udzielać dalszych informacji i stwierdza, że postępowanie nadal się toczy i dla dobra śledztwa, nie może dzielić się informacjami, jakie uzyskali oficerowie dochodzeniowi. Biuro Prasowe Gardy dodało, iż obecnie, śledztwo prowadzone jest w zakresie zarzutów podstawowych, więc potencjalnego naruszenia przepisów przez urzędnika państwowego i nie ma podstaw, aby stwierdzić, że zwiększyło się prawdopodobieństwo zmiany kwalifikacji czynu.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

Polska-IE: Udostępnij
Cały sektor hotelar
Czy w tym roku odbę
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian