Śledzenie podanych kontaktów

HSE uruchomiło wczoraj nowy portal do śledzenia kontaktów osoby zakażonej koronawirusem, a tam znajdą się osoby, które uzyskały pozytywny wynik testu Covid-19.

To nie wszystko, co znajdzie się w nowym zapisie o zakażeniach, bo osoba z pozytywnym wynikiem testu, będzie mogła podać dane z grona osób uznawanych za kontakty bliskie. System pomóc ma w informowaniu znajomych, przyjaciół, rodziny i innych osób podanych przez zakażonego, iż nie powinno się do niego zbliżać, bo koronawirus, może zostać przeniesiony na osobę zdrową.

Osoby z pozytywnym wynikiem testu w kierunku koronawirusa, otrzymają od HSE wiadomość tekstową, a w tej, podany zostanie link do strony, gdzie będzie można umieścić bliskie kontakty.

To z kolei pomóc ma HSE w śledzeniu kontaktów osób zakażonych, a jednocześnie wysyłać ostrzeżenia związane z Covid-19. Wg HSE, krótka wiadomość tekstowa (SMS), będzie pomocna w unikaniu zagrożeń, gdyż bliski kontakt osoby zakażonej, może unikać w ten sposób kontaktu z chorym.

*

Nowy system można uznać chyba za kontrowersyjny, bo przez część osób, prawdopodobnie uznany zostanie za ingerowanie w sferę prywatną, czyli w zdrowie, a i podawanie danych bliskich kontaktów, może być odebrane, jako działanie niepożądane. HSE jest innego zdania i uważa, że to pomoże w ograniczeniu ilości zakażeń.

Bogdan Feręc

Źr: HSE

Polska-IE: © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian