Skutki uboczne ciężkiej postaci koroanwirusa. Śmierć przez uduszenie

Większość zakażonych wirusem Covid-19 nie ma ciężkiej postaci choroby, czyli nie wymaga nawet hospitalizacji, a wystarczają zwykłe metody leczenia, właściwie takie same, jak przy grypie.

Niestety jest też niewielki procent chorych, u których stwierdza się ciężką postać choroby, więc potrzebny jest pobyt w szpitalu, a to w ponad 1400 przypadków oznaczało pobyt na OIOM-ach. Tu właśnie pojawiają się największe problemy, ponieważ choroba u tych osób zaatakowała płuca w stopniu wysokim, a i pozostawiła w nich najgłębsze zmiany i będzie wpływać na te osoby całymi latami.

O ile pewne kwestie wrócą do normy, bo i sam kilkutygodniowy pobyt w szpitalu, odciska piętno na organizmach, czyli osłabiony zostaje cały układ mięśniowy oraz oddechowy, to płuca, nie zregenerują się szybko, a niekiedy wcale, a to oznacza, że problemy z oddychaniem pozostaną z wcześniej chorymi na koronawirusa do końca życia.

Konsultant ds. chorób zakaźnych w szpitalu Beaumont, prof. Sam McConkey:

– Pacjenci przebywający na oddziale intensywnej terapii mogą zostać pozbawieni sił, a leżąc w łóżku przez trzy tygodnie, ich mięśnie mogą częściowo zaniknąć. Serce i płuca słabną. Ludzie muszą się zregenerować, aby odbudować mięśnie i odzyskać pewność siebie w chodzeniu. Potrzebują ponownie nabrać sił i kondycji fizycznej. Fizjoterapeuci odgrywają w tym procesie ogromną rolę. Ale fizjoterapeuci są również przy łóżku, pomagając pacjentowi wspomaganemu respiratorem, oczyścić gardło poprzez zmianę pozycji i ćwiczenia klatki piersiowej, by pacjent opuścił oddział w lepszej kondycji.

Lekarze z Beaumont Hospital mówią też o tragicznych w treści komentarzach, jakie pojawiają się w mediach społecznościowych, a te mówią, że koronawirus to wymysł elit politycznych i światowe oszustwo. Wtedy do komentarzy w duchu dodają, że osoby wygłaszające takie opinie, powinny spotkać się z rodzinami osób, które zmarły, a śmierć nastąpiła przez uduszenie. Niektórych z komentujących należałoby również pozostawić na kilka godzin na sali intensywnej terapii, by tam na własne oczy przekonali się, jak wygląda ciężka postać choroby i samo umieranie, bo dopiero wtedy otworzą im się oczy.

Bogdan Feręc

Źr: Irish Times/PA Media

Polska-IE: Udostępnij...
COVID-19 groźny dla
Holohan nie chce wyp
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish