„Skutki tej pandemii będą odczuwalne przez lata, jeśli nie przez dziesięciolecia”

Instytuty ekonomiczne przygotowują różne wersje i scenariusze na bliższą oraz dalszą przyszłość, jednak zawsze są one złe dla Irlandii, bo widać w nich znaczną utratę przyrostu gospodarczego, ale też miejsc pracy.

Prognozy publikowane w ostatnich dniach i godzinach, prowadzą zawsze też do jednego wniosku, czyli powrót do kryzysu, jest kwestią czasu, a każdy dzień przedłużającej się pandemii, wpływał będzie na pogorszenie się sytuacji gospodarczej kraju. Wg badania EY Ireland, gospodarka Irlandii może skurczyć się w tym roku o 13,1% i jest to najgorszy scenariusz, jaki może nas dotknąć.

W prognozach podstawowych mówi się jednak o nieco łagodniejszym wpływie koronawirusa na wyspę, więc PKB Republiki spadnie o 7,3%, co też mocno odbije się na przedsiębiorstwach, z których duża część upadnie.

Pierwsza prognoza ze spadkiem PKB do 13% dotyczy długiego okresu pandemii (jesień lub początek zimy), natomiast wskaźnik niewiele ponad 7%, przewidywany jest, jeżeli uda się nam pokonać wirusa do lata. Niezależnie od wyniku i straty, jaką poniesie ekonomia Irlandii, będzie można mówić, o kryzysie gospodarczym.

Produkt Krajowy Brutto (PKB), dla niektórych jest określeniem niezrozumiałym, ale ważnym gospodarczo, bo można powiedzieć, że określa wartość kraju, chociaż bardziej siłę jej gospodarki. Ta natomiast, nie jest niczym innym, jak połączeniem kilku, a nawet kilkunastu czynników, które wpływają na jakość i zasobność życia ludzi w danym kraju. Tak właśnie dotarliśmy do mieszkańców Zielonej Wyspy i interakcji gospodarki na naszą tutaj bytność.

Wracamy więc do scenariuszy EY Ireland, a te dotyczą teraz wzrostu bezrobocia w kraju ogarniętym pandemią wirusa Covid-19.

W swojej podstawowej wersji koronawirus pozbawi Irlandię na długi czas 177 000 miejsc pracy, natomiast w apogeum oddziaływania ponad 450 000 stanowisk będzie czasowo zawieszonych lub przestanie istnieć. W zależności, jaki dotknie nas scenariusz ekonomiczny, wykładniczo wzrastać będzie także bezrobocie, a to w przypadku skurczenia się gospodarki o 7,3% wyniesie 318 000 osób bez zatrudnienia. Dramatycznie źle wygląda symulacja dla obniżki PKB o 13,1%, bo w takim przypadku, bez pracy pozostawać może nawet 675 000 osób.

Dla kontrastu możemy przypomnieć prognozy z początku roku, gdzie specjaliści od spraw zatrudnienia spodziewali się, że irlandzkie bezrobocie w roku 2020 nadal będzie spadać, a rynek utworzy kolejnych 38 000 miejsc pracy. To z całą pewnością jest już teraz niewykonalne, ale pokazuje także, jak krucha jest ekonomia Irlandii, ale nie tylko jej.

Główny ekonomista EY Ireland profesor Neil Gibson jest zdania, że gospodarka Republiki, zostanie też na zawsze zmieniona, więc przyspieszony zostanie proces tworzenia zdalnych miejsc pracy, czyli przeniesienie wielu stanowisk przed domowe komputery. Profesor Gibons dodaje, że obecną ogólnoświatową epidemię koronawirusa, odczuwać będziemy przez bardzo długi okres.

Prof. Neil Gibons:

– Skutki tej pandemii odczuwalne będą przez lata, jeśli nie przez dziesięciolecia, ze względu na skalę pożyczek potrzebną do przejścia gospodarek przez najbardziej zjadliwą fazę wybuchu pandemii. Wcześniejsze szacunki z modeli EY Economic Eye sugerują, że recesja jest pewna, a depresja jest możliwa, jeśli ograniczenia ekonomiczne obowiązywać będą przez dłuższy czas.

Szef działu badań rynkowych i jednocześnie partner w EY Ireland Graham Reid uważa, że poprzednie kryzysy, z jakimi musiała sobie radzić Irlandia, są niczym w porównaniu z tym, jaki nam obecnie grozi.

Graham Reid:

– Wyzwanie, przed którym stoimy, jest wyjątkowe i kontrastuje z poprzednimi recesjami. Obecnie doświadczamy zarówno szoku po stronie podaży, jak i popytu. Bardzo mało firm rozważało wpływ, jaki miałaby lub mogłaby mieć pandemia na ich działalność.

Jak będzie to wpływać na przedsiębiorstwa w Irlandii? Ekonomiści uważają, że firmy mogą utracić nawet 25% swoich przychodów, a na takie wydarzenie, nie jest przygotowana żadna firma w kraju.

Bogdan Feręc

Źr: EY Ireland

Polska-IE: Podziel się...
Rząd odrzuca nacisk
Dobre wiadomości: W
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish