Skromne święta Bożego Narodzenia?

Jedna z europejskich instytucji, zajmująca się m.in. badaniami opinii publicznej, zapytała losowo wybrane 10 000 osób z Unii Europejskiej: Jak będą wyglądać ich tegoroczne święta Bożego Narodzenia?

W odpowiedziach, jakich udzielono w ankiecie, przewijały się stwierdzenia, że z całą pewnością będą inne od poprzednich, a przy tym skromniejsze. Wielu respondentów podkreśliło, że na niekorzyść, zmienił się ich stan majątkowy, a jednocześnie, zmuszeni byli zrezygnować z tradycyjnego spędzania świąt, czyli wyjazdów zagranicznych.

Prawie 45% odpowiedziało, że nadchodzące święta będą smutne, a stanie się tak za sprawą Covid-19, który wpłynął na ich samopoczucie i utratę radości życia. Prawie 20% ankietowanych odpowiedziało, iż odczuwają stałe przygnębienie z powodu utraty części swobód, jakimi mogli cieszyć się jeszcze przed pandemią, a 38% uważa, że świąteczne wizyty u rodziny, mogą być niebezpieczne ze względów wirusowych.

Prawie 60% osób biorących udział w badaniu powiedziało również, że w tym roku, ze względu na wydarzenia poprzednich miesięcy, zrezygnują z typowo świątecznych zakupów, a pozostając w domu, nie są zainteresowani świątecznym nastrojem, jedzeniem i oprawą. 37% osób z tej grupy mówi też o skromniejszych niż zazwyczaj bożonarodzeniowych prezentach. 24% uznało, że będą musieli ograniczyć wydatki na święta, gdyż albo stracili pracę, albo tę wykonują w ograniczonych godzinach, co wiąże się z niższymi dochodami.

Co ważne, jest też grupa 43%, która staje w opozycji do covidowych wydarzeń i na przekór wszystkiemu, postara się, aby te święta także były inne, więc spędzone radośnie, w gronie rodziny, a o ile będzie to w jakikolwiek sposób możliwe, wyjedzie z kraju, gdzie przebywa na stałe, by święta stały się odskocznią od codzienności.

Z badania wynika jednak, że tegoroczne święta Bożego Narodzenia, statystycznie więcej osób pozostanie w domach i nie będzie to dla nich okres radości.

W Irlandii w ankiecie prowadzonej przez Europejską Fundację na rzecz Poprawy Warunków Życia i Pracy, udział wzięło 421 osób, jednak ich odpowiedzi, nie zostały ujęte w osobnym zestawieniu, a wyniki odzwierciedlają wartość ogólną.

Bogdan Feręc

Źr: EUROFOUND

Polska-IE: Udostępnij
Kryzys trwać będzi
Unia Europejska wyta
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian