Skokowy spadek sprzedaży nieruchomości

Charakteryzująca się wysokimi cenami Irlandia zaczęła wpływać na decyzje zakupu nieruchomości, ale co istotne, nawet przez inwestorów.

Największą grupą kupujących nieruchomości komercyjne byli inwestorzy z Ameryki, co miało miejsce w pierwszych trzech miesiącach tego roku, ale ogólna sprzedaż tych nieruchomości obniżyła się o 40%.

Tak nie dzieje się natomiast w przypadku lokali mieszkalnych, w tym bloków i domów jednorodzinnych, a te nadal odzwierciedlają silny popyt. Tak samo dzieje się w przypadku parków logistycznych, bo i tu zainteresowanie inwestycyjne jest wysokie.

Dane wskazują na szczególnie gwałtowny spadek aktywności inwestorów kontynentalnych – którzy zdominowali zawieranie transakcji w 2021 r., a było ich jeszcze więcej w 2020 r., kiedy stanowili prawie połowę wszystkich inwestycji na wyspie.

To zachowanie rynku może wskazywać, iż ceny lokali komercyjnych stały się już na tyle wysokie, iż inwestycja może okazać się nieatrakcyjna, a przynajmniej zwrot inwestycji będzie długotrwały.

To z kolei pokazuje, że rynek kupna-sprzedaży na wyspie zaczął wchodzić w okres pękającej bańki inwestycyjnej, czyli Irlandia staje się coraz mniej atrakcyjna dla inwestorów zajmujących się nieruchomościami.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Wyspa wysokich cen
Wzrasta zagrożenie
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська