Sklepy zamienią się w mieszkania

Minister ds. ochrony socjalnej Heather Humphreys i wiceminister ds. mieszkalnictwa Malcolm Noonan ogłoszą niebawem politykę Town Center First.

Nowy plan, chociaż już wcześniej były takie propozycje, a chodziło ówcześnie o budynki przemysłowe, zmieniać ma opuszczone sklepy, bary, puby, restauracje i biura w mieszkania socjalne, przede wszystkim dla osób starszych, niepełnosprawnych i rodzin z problemami finansowymi. W tym zakresie planuje się udzielić władzom lokalnym szerokiego wsparcia rządowego, by ułatwić odnajdywanie takich lokali, by następnie z puli środków budżetowych, adaptować je na mieszkania socjalne. To nie wszystkie zmiany, jakich wkrótce może doczekać się system mieszkalnictwa socjalnego, bo Departament Ochrony Socjalnej zaproponował, aby wszystkie budynki i lokale komercyjne, można było przekształcać w obiekty mieszkalne i wykorzystać ich potencjał w całkiem inny sposób. Proponuje się również, aby lokale socjalne, jakie powstawać będą w budynkach komercyjnych, były odpowiednie do potrzeb rynku mieszkaniowego, więc większość stanowiły te z jedną sypialnią.

Co ciekawe, również właściciele tych opuszczonych jednostek komercyjnych, otrzymają możliwość zgłaszania ich do włączenia w system lokali socjalnych, a stanie się to w uproszczony sposób, bo prawo budowlane, zagospodarowania terenów i lokalowe, zostanie zmienione w taki sposób, by odpowiadało na potrzeby mieszkaniowej Irlandii. Zmian doczekają się lokale komercyjne w centrach miast, ale zlokalizowane też na ich obrzeżach i nie będzie wyłączać się z tego żadnego budynku, więc również w całości lub częściowo opuszczone budynki biurowe, także nabędą funkcji mieszkalnej.

Nowe przepisy obejmować będą wszystkie miasta i miasteczka, których społeczność przekracza 400 osób, a specjalne zespoły miejskie i biura Town Center First, pojawią się w każdym większym mieście i zarządzać będą terenami im podległymi. Town Center First zbudują też internetowy system zgłaszania pustostanów, a tam, każdy będzie mógł podać lokalizację opuszczonej nieruchomości, zarówno prywatnej, jak i komercyjnej, aby łatwiej było dotrzeć do niewykorzystanych zasobów lokalowych.

*

Pomysł wydaje się doskonałym, bo może zwiększyć pulę mieszkań socjalnych, a jednocześnie wykorzysta substancję opustoszałych budynków, ale zastanawia, czy nie będzie mokrym kapiszonem i nie stanie się tak, jak z programem rządu Endy Kenny’ego, gdzie wspomniane już budynki pofabryczne, miały być nowymi mieszkaniami, a do tej pory, nic takiego się nie stało.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Gabinet planuje zła
Szefowa EBC nie wykl
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська