Sklepy z alkoholem odpowiedzialne są za wzrost zakażeń

Rządowy plan walki z koronawirusem zaczyna przybierać dziwną formę i wiąże się teraz z ograniczeniem godzin pracy sklepów z alkoholem.

Obecnie mówi się w kręgach rządowych, iż za większość przypadków zakażeń wirusem SARS-CoV-2, odpowiadają spotkania domowe, w tym organizowane w nich imprezy. Sposób na pozbycie się tego problemu jest dziecinnie prosty i gabinet ma przekonanie, że wystarczy skrócić godziny pracy placówek Off Licence, a problem, jak za dotknięciem, czarodziejskiej różdżki, zacznie znikać.

Podobnie ma być w przypadku dużych spotkań towarzyskich i chodzi o chrzciny, wesela i mniej radosne wydarzenia, więc pogrzeby, co także jest składową wzrostu ilości covidowych zachorowań. Poprzez ograniczenie czasowe, zmniejszy się ilość gości i ryzyko zakażeń, sugeruje rządowa koncepcja.

*

Tęgie ministerialne głowy uznały, że poprzez skrócenie czasu pracy sklepów z alkoholem, doprowadzi się do zmniejszenia imprez domowych, ograniczy ich liczebność i wirus zostanie pokonany. Nic bardziej mylnego, a to za sprawą samego wirusa, a i po części ludzi. Po pierwsze wirus nie ogranicza swojej działalności do wybranych godzin, czyli aktywny jest od 11:00 do 22:30. Po wtóre, nic nie stoi na przeszkodzie, aby w alkohol, na imprezę domową, zaopatrzyć się dużo wcześniej, czyli zgromadzić odpowiednie zapasy, by impreza mogła trwać do bladego świtu, o ile goście to wytrzymają. W konsekwencji rząd nie zrobi nic innego, jak wpłynie na utrudnienie życia właścicieli sklepów Off Licence i nic poza tym.

Można też pokusić się o opinię, iż tak samo pozbawionym sensu jest przepis mówiący o godzinie zamknięcia pubów, bo skoro można spędzić w nich ograniczoną ilość czasu, to dlaczego, mają one działać maksymalnie do 23:00, a nie w godzinach standardowych, jak określają to przepisy? Wirus po 11 wieczorem nie idzie spać, czyli strategia przyjęta przez rząd, wydaje się…

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Polska-IE: Udostępnij
Chef Jakub – Writt
Wojna gabinetu z biz
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian