Sklepy pozostają otwarte

Rząd dyskutował na wczorajszym popołudniowo-wieczornym posiedzeniu o sytuacji epidemiologicznej w kraju, ale nie zdecydowano się, aby podjąć decyzję o zamknięciu nieistotnych placówek handlowych.

Zapadła jednak inna decyzja i poziom piąty, zostanie utrzymany, a co ważne, będzie trwał do chwili, kiedy pracownicy służby zdrowia oraz osoby z grupy ryzyka, zostaną zaszczepieni. Zgodnie z decyzją HSE i rządu, szczepienia przeciwko Covid-19, rozpoczną się dzisiaj i na pierwszy ogień pójdą pensjonariusze domów opieki oraz zatrudniony tam personel.

Niezależnie od tego gabinet stwierdził, że nawet, teraz kiedy znacznie wzrosło ryzyko zakażeń, a dane o ilości zachorowań są wysokie i Krajowy Zespół ds. Zdrowia Publicznego spodziewa się znacznego wzrostu transmisji wirusa, rząd pozostał na stanowisku, iż nieistotne sklepy i siłownie mogą być otwarte, a podróżowanie możliwe jest w ramach hrabstwa. Tym samym nie wprowadzono żadnych nowych lub dodatkowych ograniczeń.

Utrzymanie obecnego poziomu ograniczeń i pozostawienie otwartych sklepów, ponownie stanęło w sprzeczności z zaleceniami Zespołu ds. Zdrowia Publicznego, a ten sugerował rządowi, aby wprowadził kolejny pełny „lockdown”, w tym przywrócił limit podróżowania do 5 km od domu.

Rząd zapowiedział jednak, iż wkrótce zbierze się ponownie i przeprowadzi przegląd sytuacji w kraju, a o ile ta ulegnie pogorszeniu, obecne decyzje mogą zostać zmienione. W gabinecie mówi się, że posiedzenie w sprawie sytuacji wirusowej w kraju, odbędzie się jeszcze w tym tygodniu, a zaraz po Nowym Roku, co oznacza, że albo w sobotę, albo w niedzielę. Rada Ministrów jest również zdania, że już w nowym roku, obserwować będziemy stopniowy spadek zakażeń, a to za sprawą zamkniętych restauracji i pubów, ale i innych ograniczeń, które wprowadzono w zakresie piątego poziomu obostrzeń. Rząd jest też przekonany, iż najbliższe dni, to wzrost ilości wykrywanych zakażeń, ale ma to związek ze świętami Bożego Narodzenia, kiedy ilość testów, spadła w stopniu znacznym. Uznano więc, że sytuacja jest niepokojąca, ale stabilna, a ilość wykrywanych przypadków, ma nierozerwalny związek z ilością testów i osób zgłaszających dolegliwości chorobowe podczas świąt. Nie ma w gabinecie przekonania, iż nastąpił gwałtowny wzrost zakażeń, nawet pomimo świątecznych odwiedzin, gdyż wiele osób, zastosowało się do zaleceń i pozostało w domach, rezygnując z tradycyjnych świątecznych spotkań.

Wicepremier Leo Varadkar dodał do swojej wypowiedzi, iż rząd, musi brać pod uwagę wszystkie konsekwencje ponownej pełnej blokady kraju, więc jej wpływ na stan gospodarki oraz firmy, które mogłyby doczekać się zamknięcia. Obecnie gabinet chce utrzymać wysoki poziom ograniczeń, ale z pewnymi odstępstwami.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Polska-IE: Udostępnij
Polish banking senti
Radni przeszarżowal
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian