Skandal związany z nielegalnymi adopcjami wymaga natychmiastowych działań

Liderka Sinn Féin Mary Lou McDonald powiedziała, że program RTÉ Investigates był potężnym i druzgocącym ujawnieniem skandalu związanego z nielegalnymi adopcjami i bitwy, w której adoptowani ludzie wciąż walczą o dostęp do własnych informacji.

McDonald powiedziała, że ​​nie może być więcej opóźnień w tworzeniu prawa, aby zapewnić dostęp do informacji, i że w przyszłym tygodniu, Dáil może zrobić pierwszy krok w naprawieniu tych poważnych krzywd poprzez uchwalenie przepisów, które dadzą wszystkim adoptowanym osobom prawo dostępu do ich aktów urodzenia i informacji osobistych.

Mary Lou McDonald powiedziała:

– Program RTÉ Investigates rzucił światło na skandal związany z nielegalnymi adopcjami i wpływ, jaki wywarły one na życie osób adoptowanych i ich rodzin przez dziesięciolecia. Było to potężne i niszczycielskie zdemaskowanie skandalu związanego z nielegalnymi adopcjami. To skandal, który reprezentuje poważne zło w historii państwa; zło, które trwa do dziś, gdy ludzie nadal walczą z organami państwa, aby uzyskać dostęp do własnych informacji. Rządowy przegląd tej praktyki znalazł dowody na nielegalne adopcje w wielu organizacjach. Potrzebujemy przejrzystego i kompleksowego śledztwa, które uchwyci pełen zakres tego skandalu i irlandzkiego systemu adopcyjnego, jako całości. Pomoc tym, na których ma to wpływ, musi znajdować się na pierwszym miejscu w programie rządu. Ciągły brak możliwości zapewnienia osobom adoptowanym dostępu do ich własnych informacji jest nie do przyjęcia i jest zły. Zaangażowanie rządu w uchwalenie przepisów, które pomogą wszystkim adoptowanym osobom w odkryciu prawdy o ich narodzinach, jest mile widziane i mamy nadzieję, że opóźnienia i zawody z przeszłości nie powtórzą się więcej. Ale jeden krok, który możemy i musimy zrobić natychmiast, to przejść przez ustawodawstwo dające wszystkim adoptowanym osobom prawo do uzyskania kopii ich aktu urodzenia. Sinn Féin opublikowało tę ustawę i ta, zostanie przedstawiona Dáil ​​w przyszłym tygodniu. Powinien to być konstruktywny proces i wzywam rząd do poparcia tego. Nie może być dalszych opóźnień.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Sinn Fein

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Na wyższe temperatu
Konstytucja jest z n
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian