SIPTU wzywa do podniesienia płac

Już w ubiegłym tygodniu wicepremier Leo Varadkar ostrzegał związki zawodowe, że ich niektóre żądania mogą nakręcać spiralę inflacji, jednak nie wpłynęło to na największy wiązek zawodowy w Irlandii, których chce teraz podwyżek płac „odpornych na inflację”.

Sekretarz generalny SIPTU Joe Cunningham stwierdził, iż pracownicy wielu sektorów, borykają się z trudnościami płacowymi, bo ich wynagrodzenie, pochłaniane jest przez rosnącą inflację. Coraz więcej pracowników ma problemy z opłaceniem rachunków za energię i stają przed wyborem, czy zapłacić czynsz, czy kupić coś do jedzenia – dodał szef SIPTU. Cunningham wezwał rząd, by podjął rozmowy ze stroną związkową, co może być wstępem do opracowania nowej strategii dotyczącej płac, a ta pozwoli na realną walkę z inflacją.

Do tego pomysłu, czyli podnoszenia płac daleki jest gabinet i wciąż uważa, że poprzez podniesienie płac, wywoła się zjawisko zwiększania opłat, jakie nakładane są na klientów, przede wszystkim w zakresie towarów, usług i czynszów. Varadkar nie jest jednak totalnym przeciwnikiem podniesienia pensji pracowniczych, jednak uważa, że nie powinno się to dziać w sposób, jaki proponują niektóre związki zawodowe.

SIPTU złożyło jeszcze jeden wniosek, a w tym zwraca uwagę, że w bardzo trudnej sytuacji znaleźli się teraz emeryci, których tegoroczna podwyżka wyniosła 5 €, a już dawno pochłonięta została przez wyższe ceny energii oraz inne rosnące koszty życia. Również tutaj proponuje się, aby emeryci otrzymali waloryzację ich poborów, a zgodną z wysokością inflacji.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Automatyczny fundusz
Samsung otworzy fabr
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська