SIPTU chce większych podwyżek dla pracowników

Największy związek zawodowy w kraju zapowiedział, że podwyżki płac, powinny być znacznie wyższe, niż wcześniej zapowiadane, ze względu na stale rosnące i wysokie koszty utrzymania.

SIPTU ocenia właśnie całą sytuację, a jednocześnie dokonuje przeglądu swojej strategii płacowej, gdyż spirala inflacyjna, zdaje się nie mieć końca. W grudniu 2021 roku związki reprezentujące sektor prywatny uzgodniły, iż rekomendować będą zrzeszonym, by kierowali się ku podwyżkom w wysokości 4,5%, natomiast obecnie wydaje się, iż wysokość podwyżek płac, powinna się zwiększyć.

Zastępca sekretarza generalnego SIPTU Gerry McCormack stwierdził, że wyda wkrótce rekomendacje osobom działającym w ich imieniu, aby żądali maksymalizacji podwyżek płac. McCormack dodał, iż nie widać obecnie na horyzoncie sygnałów, aby inflacja miała się zatrzymać, więc koszt życia będzie się podnosił, co mogą opanować podwyżki płac.

SIPTU ma również rozpocząć negocjacje płacowe w imieniu pracowników i podpisywać umowy z pracodawcami, by zabezpieczyć interesy pracownicze. To może doprowadzić również do sytuacji, że podwyżki płac, pojawią się wcześniej, niż zapowiadano. Związek stoi na stanowisku, że wcześniejsze podwyżki płac, pochłonięte zostały w całości przez inflację, więc pracownicy, nie odczuwają z tego powodu żadnych korzyści i ich sytuacja wciąż jest ciężka.

Gerry McCormack:

– Oczywiste jest, że ta wyższa stopa inflacji prawdopodobnie utrzyma się również przez dłuższy czas. Zwyżki kosztów utrzymania wpływają szczególnie na tych pracowników, którzy otrzymują wynagrodzenie na poziomie płacy minimalnej lub w jej pobliżu, lub są powiązane ze stawkami związanymi z nakazami regulacji zatrudnienia. Rosnące koszty ogrzewania, żywności i transportu dla tych pracowników w wielu przypadkach zmuszają ich do zadłużenia lub skrajnego ubóstwa. W tych okolicznościach jesteśmy zaangażowani w walkę o naszych członków, podczas gdy rząd musi podjąć natychmiastowe działania, aby pomóc pracownikom radzić sobie z obecnym wzrostem kosztów. Będziemy również dążyć do tego, aby pracodawcy respektowali obecną walkę, za jaką stoją pracownicy w sektorach takich jak bezpieczeństwo umów, w których nakaz regulacji zatrudnienia, który przewidywałby skromne podwyżki płac dla naszych członków, został opóźniony z powodu wyzwania prawnego podjętego przez niektórych pracodawców. To całkowicie niedopuszczalna sytuacja.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Premier dystansuje s
Małe i średnie prz
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська