Sinn Féin zarzuca ministrowi transportu bierność w sprawie lotnisk

To szokująca bezczynność, która jest nie do przyjęcia”, powiedział po posiedzeniu Komisji ds. Transportu Oireachtas senator Paul Gavan.

Senator Sinn Féin Gavan wysłuchał na posiedzeniu Komisji Transportu Oireachtas prezesa lotniska w Shannon i prezesów linii lotniczych, w związku z zapowiedzią zawieszenia przez Ryanair wszystkich lotów z tego portu lotniczego oraz obaw o przyszłości lotniska.

Senator Paul Gavan powiedział:

– Zapytałem dyrektora generalnego lotniska w Shannon, czy można było uniknąć utraty lotów Ryanair, jak to jest mówione, i pytałem dalej, czy samodzielny model lotniska Shannon wymaga zmiany, aby zabezpieczyć jego przyszłość? Wszyscy wiemy, że przeżywamy globalny kryzys, ale brak działań rządu, głównie ministra transportu, nie pomaga przyszłości Shannon i innych regionalnych portów lotniczych, odpowiedział. Co więcej, dyrektor generalny Ryanair Eddie Wilson, oświadczył mi, że minister transportu nie skontaktował się z nim w celu uniknięcia dalszego odwoływania lotów z Shannon. Uważam to za szokujące i niedopuszczalne. Na posiedzeniu Komisji Donal Moriarty, dyrektor generalny Aer Lingus, powiedział, że planem Aer Lingus było, ponowne uruchomienie lotów z Shannon do Heathrow w grudniu, ale teraz nie będzie to możliwe. Eddie Wilson z Ryanair dodał natomiast, że jeśli coś ma być zrobione dla Cork i Shannon, to musi to zrobić teraz rząd. Dalej mówił mi o braku komunikacji ministra z liniami lotniczymi. Musimy kwestionować zainteresowanie ministrów przyszłością lotniska w Shannon. Rząd musi zrozumieć, że lotnictwo ma zasadnicze znaczenie dla rozwoju regionalnego w kraju, a Shannon ma absolutnie kluczowe znaczenie dla gospodarczej przyszłości Limerick i całego regionu środkowo-zachodniego. Możliwy upadek Shannon był obecny już przed kryzysem w Covid. Port lotniczy w Dublinie, który w ostatnich latach stale się rozwijał, spowodował problemy z zakwaterowaniem i ruchem drogowym w stolicy, co z kolei pomogło rozwijać środkowy zachód, czyli również tamtejsze lotnisko. Musimy przemyśleć model dla Shannon, zintegrować ten port lotniczy z działaniami krajowymi innych władz lotnisk i potrzebujemy działań oraz zainteresowania rządu przyszłością lotniska w Shannon.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Sinn Fein

Polska-IE: Udostępnij
Nauczyciele straszą
Grillowanie Sinn Fé
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian