Sinn Féin zapowiada zmiany w irlandzkiej Konstytucji

Nadszedł czas, aby przygotować się na zmianę Konstytucji” – powiedziała Mary Lou McDonald.

Przemawiając na walnym zgromadzeniu partii Six County Cúige, przewodnicząca Sinn Féin Mary Lou McDonald powiedziała, że ​​nadszedł czas, aby przygotować się do zmiany konstytucji, przygotować się do referendum w sprawie jedności Irlandii i wypowiedzieć się na temat swojej przyszłości. 

McDonald, co wywołało burzę braw, stwierdziła:

– Bardzo praktyczne, współczesne wyzwania, jakie stwarza zarówno pandemia, jak i Brexit, nie tylko przekształciły dyskusję na temat jedności Irlandii, ale kryzysy te, wprowadziły perspektywę Zjednoczonej Irlandii do głównego nurtu myślenia. Rozmowy toczą się w każdym zakątku naszej wyspy. W każdym mieście. W każdej wiosce. W każdym zakątku Północy i Południa. Mówi się, że zjednoczenie Irlandii jest możliwe do osiągnięcia, ale także, jako bardzo konieczne. Dzieje się tak, ponieważ zjednoczona Irlandia ma sens – ekonomiczny, polityczny i społeczny. Wizja Jedności Irlandii Sinn Féin jest wizją równości, integracji i szacunku. Prawdziwy dom dla każdego, niezależnie od pochodzenia, tożsamości i tradycji. Inni mają inną perspektywę. Mają inny pogląd. Moje przesłanie jest takie – prowadźmy debatę i dyskusję z otwartością i szacunkiem. Nie mówimy, że Zjednoczona Irlandia stanie się dzisiaj lub jutro, ale mówimy, że musimy przygotować się na zmianę konstytucji.  Musimy przygotować się do referendum w sprawie jedności Irlandii, aby ludzie mogli się wypowiedzieć. Systemy polityczne – Północy i Południa muszą się przygotować. Oba rządy muszą się przygotować. Porozmawiajmy o przyszłości i przygotujmy się na przyszłość – naszą przyszłość – razem.

Liderka Sinn Féin powiedziała również, że zobowiązania podjęte rok temu, w ramach porozumienia w sprawie nowego dziesięciolecia, muszą zostać zrealizowane.

Mary Lou McDonald kontynuowała:

– W Zarządzie nasi ministrowie wnieśli pozytywne i postępowe zmiany w centrum polityki i każdego dnia dostarczają ludziom korzyści, pomimo wysiłków tych, którzy chcą udaremnić i zablokować zmiany. Jest jeszcze wiele do zrobienia. Zobowiązania, które zostały podjęte w ramach porozumienia w sprawie nowego dziesięciolecia, nowego podejścia, w tym Acht Na Gaeilge, muszą być dotrzymane. Nie może być więcej opóźnień.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Sinn Fein

Polska-IE: Udostępnij
Rząd nie spodziewa
Potrzebny jest pełn
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian