Sinn Féin zacznie przejmować Irlandię

Pierwsze oznaki przejmowania irlandzkiej wyspy przez Sinn Féin mamy już od dawna, bo partia zaskarbiła sobie życzliwość milionów osób, a teraz, przychodzą prawie wyłącznie potwierdzenia, że tak wkrótce się stanie.

Najnowsze sondaże pochodzą a Irlandii Północnej, a tam, ugrupowanie rządzone przez Michelle O’Neill, ma 8 procent przewagi nad Demokratyczną Partią Unionistów, z którą tworzy obecny gabinet, a i tworzyć będzie takie w najbliższej przyszłości. Najnowsze badanie opinii publicznej na Północy wskazuje, że Sinn Féin zyskało 1% poparcia i jest to poprawka wyniku z listopadowego badania. Obecnie Sinn Féin w Irlandii Północnej może liczyć na 25% głosów wyborczych, co z kolei oznacza, że to pod przewodnictwem tego ugrupowania, powstanie kolejny gabinet.

Sinn Féin na Północy będzie miało też siłę, by budować inne koalicje, nawet podczas współrządzenia z DUP, a chodzi przecież o realizację jednego ze sztandarowych haseł tej partii, czyli zjednoczenie wyspy.

Co jest w tej spawie istotne, czyli w kwestii zjednoczenia Irlandii, Sinn Féin ma już sojuszników, w tym ugrupowania o rodowodzie lewicowym, ale tu zaczynają pojawiać się problemy, gdyż socjaldemokraci chcą, aby Sinn Féin rozliczyło się ze swojej przeszłości, więc współtworzenia, współpracy i działalności z IRA.

Ważne jest też, że najostrzejsza wobec Sinn Féin w Irlandii Północnej opozycja, zaczęła podnosić samą kwestię zjednoczeniową, ale przedstawia całość sprawy w innym świetle, bo mówi, że wkrótce, Sinn Féin przejmie też władzę w Republice Irlandii, a wtedy, nic i nikt nie powstrzyma tego ugrupowania przed odłączeniem Ulsteru od Wielkiej Brytanii. To nader emocjonalne argumenty, które raczej nie obniżą temperatury debaty publicznej, a zbyt zapalczywe pojedynki słowne, jakie toczą obecnie parlamentarzyści z Północy, mogą przyczynić się do wzrostu napięcia na ulicach północnoirlandzkich miast, co nie będzie dobre ani dla Irlandii Północnej, ani dla Republiki Irlandii, ani też dla Korony.

Jest jednak pewne, że Sinn Féin, stanie się po wyborach w Irlandii Północnej, dominującym ugrupowaniem w Stormont, więc nadawać będzie ton tamtejszej polityce. Nie jest też wykluczone, że politycy Sinn Féin, zmienią front i w końcu po latach nieobecności, wypełnią miejsca, które przynależą im w Westminsterze.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Kupujący odpowiedzi
Szkoły sztuk walki
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська