Sinn Féin wzywa posłów, aby zamknąć lukę w kryzysie mieszkaniowym

Poseł Sinn Féin Dublin Bay South Chris Andrews wezwał wszystkie kluby parlamentarne do poparcia jego ustawodawstwa, które ma na celu zamknięcie kontrowersyjnej luki, która pozwala na zwolnienie dużych inwestycji z zapewniania jakichkolwiek mieszkań socjalnych lub tych niedrogich.

Andrews powiedział, że ustawa o ochronie mieszkań socjalnych 2020, która dzisiaj wieczorem przejdzie do drugiego etapu w Dáil, jest kluczową okazją do zajęcia stanowiska w sprawie mieszkań socjalnych i przystępnych cenowo.

Chris Andrews powiedział:

– Moje ustawodawstwo trafi do Dáil i wzywam wszystkich posłów, aby to poparły. Moje ustawodawstwo przyniosłoby kluczową zmianę w walce z kryzysem mieszkaniowym, zamykając lukę, która zwalnia duże osiedla z obowiązku świadczenia usług socjalnych lub wymusza budowanie niedrogich mieszkań. W wyniku tej luki prawnej mamy obecnie duże projekty do 50 jednostek, zwolnionych z obowiązku zapewniania społeczności jakiegokolwiek socjalnego lub niedrogiego domu w ramach ich obowiązku z części V ustawy o mieszkalnictwie. Taka luka w przepisach budowlanych jest policzkiem dla tysięcy ludzi w Dublinie i poza nim, którzy desperacko chcą kupić dom, ale są wykluczeni ze względu na niebotycznie wysokie koszty. Doskonałym przykładem wykorzystania tej luki jest mój własny okręg wyborczy przy York Road w Ringsend, gdzie starano się o pozwolenie na budowę 15-piętrowego budynku, co jest całkowicie sprzeczne z charakterem obszaru i nie ma ani jednej jednostki, w tym mieszkania po przystępnych cenach lub mieszkania socjalnego. Jest to społeczność wołająca o mieszkania socjalne i po przystępnych cenach. Potrzebujemy inwestycji kierowanych przez społeczność, które mają na celu zrównoważony rozwój, a nie pod kierownictwem deweloperów. Inwestycje łączące domy publiczne, niedrogie i prywatne. Ta luka pozwala na zwolnienie inwestycji, które mają być budowane na mniej niż 0,1 hektara ziemi, z wymogu części V, aby zapewnić poziom przystępności i mieszkań socjalnych. Ustawa, która trafi do Dáil, ma na celu usunięcie tej luki z ustawodawstwa krajowego i zapewnienie społeczności mieszkania na pewnym poziomie. Wzywam wszystkich posłów, aby postępowali właściwie i poparli moje ustawodawstwo.  Kryzys mieszkaniowy jest druzgocący i wpływa na życie zbyt wielu ludzi, którzy desperacko chcą mieć własny dom. Mamy teraz realną szansę, by coś zmienić i zapewnić, że zamkniemy tę niedopuszczalną lukę. Rozwiązania kryzysu mieszkaniowego są, jeśli istnieje wola polityczna. Sinn Féin w rządzie stanąłby w obronie zwykłych pracowników i rodzin, by postawić ich na pierwszym miejscu i zakończyć kryzys mieszkaniowy.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Sinn Fein

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS: