Sinn Féin wzywa do szybkiej naprawy systemu opieki zdrowotnej

Ugrupowanie Mary Lou McDonald jest niezwykle aktywne, jako opozycja, co nawiasem mówiąc, zapowiadało już wcześniej, chociaż należy przyznać, że aktywne tylko częściowo.

O ile w okresie tworzenia koalicji przez Fianna Fáil, Fine Gael i Green Party Sinn Féin twierdziło, iż będzie punktować gabinet trzech wymienionych ugrupowań, to dodawało, że będzie też przedstawiało rozwiązania problemów, a tak się nie dzieje. Niemniej jednak Sinn Féin od samego początku wytacza najcięższe działa i po sprawach mieszkaniowych, zajęło się służbą zdrowia.

Rzecznik Sinn Féin ds. zdrowia poseł David Cullinane powiedział, że nie można w taki sposób odmrażać usług medycznych, jak dzieje się to teraz, gdyż liczby przedstawione przez Narodowy Fundusz Zakupu Leczenia, są przerażające.

Poseł David Cullinane:

– Najnowsze dane z listy oczekujących opublikowane przez NTPF pokazują, że do końca czerwca 84 223 pacjentów czekało na wizytę w trybie stacjonarnym lub jednodniowym. 35 878 pacjentów czekało na spotkanie w celu wykonania endoskopii, a oszałamiające 584 398 pacjentów czekało na pierwszą konsultację ambulatoryjną w szpitalu. Jeszcze bardziej niepokojące jest to, że 131 134 pacjentów czeka co najmniej 18 miesięcy na wizytę u konsultanta, a Covid-19 ujawnił głęboki kryzys i brak możliwości szybkiego leczenie na naszych oddziałach szpitalnych. Dodatkowy personel pierwszej linii wprowadzony do systemu publicznego, aby pomóc w walce z wirusem, musi zostać zatrzymany i mieć umowy na pełny etat. Istnieje również pilna potrzeba opracowania mapy drogowej w celu ponownego otwarcia wszystkich form opieki zdrowotnej. Musi to obejmować ponowne uruchomienie wszystkich usług badań przesiewowych, programu pomocy za brak opieki, usług w zakresie zdrowia psychicznego i planu dla każdego szpitala wykonującego działania w ramach ostrych dyżurów. W dłuższej perspektywie potrzebny jest nowy plan opieki zdrowotnej i nie możemy już dłużej tolerować embarga na rekrutację oraz utrzymanie pracowników pierwszej linii ani dużych opóźnień w przypadku projektów kapitałowych. Nie możemy dłużej tolerować długiego czasu oczekiwania przez pacjentów, z powodu bezczynności rządu. Nasz personel pierwszej linii był niesamowity w zwalczaniu tego wirusa i w zapewnianiu bezpieczeństwa pacjentom. Bardzo ważne jest, abyśmy w krótkim okresie opracowali plan uwzględniający presję pracowników służby zdrowia, a także przygotowujący się do potencjalnej drugiej fali Covid-19 lub fali zimowej. Minister Stephen Donnelly musi podejść do tablicy. Musimy pilnie zobaczyć jego plan i mapę drogową dotyczącą ponownego otwarcia naszego systemu opieki zdrowotnej oraz sposób, w jaki planuje rozwiązać problem utraty opieki z powodu Covid-19. Poruszę tę kwestię w Dáil w przyszłym tygodniu, a rozmawiać będę bezpośrednio z ministrem Stephenem Donnelly.

Bogdan Feręc

Źr: Sinn Fein

Polska-IE: Udostępnij...
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish