Sinn Féin widzi problem, gdzie go nie ma?

Raport Instytutu Badań Ekonomiczno-Społecznych nie wskazuje, aby w Irlandii występowały istotne problemy w kwestii zaległości czynszowych.

Dokument szerzej omówił w Dáil minister ds. mieszkaniowych Darragh O’Brien, gdzie wdał się w niewielką utarczkę słowną z przedstawicielem Sinn Féin Eoinem Ó Broinem. Wcześniej rzecznik ds. mieszkaniowych z Sinn Féin twierdził, że w kraju duża grupa ludzi straciła dochody, co wpływa na ich zadłużenie czynszowe.

Oczywiście w raporcie ESRI, wskazuje się, że sytuacja pod względem zadłużania mieszkań podczas pandemii daleka jest od ideału, jednak nie można w tym przypadku użyć stwierdzenia, że mamy do czynienia z dramatycznie wysokim lub wysokim poziomem zaległości.

Wg Eoina Ó Broina z Sinn Féin, aż 70% respondentów ankiety, w której udział wzięło ponad 1000 osób, stwierdziło, że po pierwszych trzech miesiącach blokady, ich zaległości czynszowe sięgają 3000 €. Na to z kolei odparował minister O’Brien, który wtrącił, iż z danych Departamentu Ochrony Socjalnej wiemy, że 7000 osób w całym kraju, złożyło do Social Welfare wnioski o przyznanie im pomocy w zakresie awaryjnego dodatku czynszowego. Minister powiedział również, że wielu najemców otrzymało także inną pomoc, więc korzysta z zakwaterowania w hotelach i są to osoby, które wcześniej pracowały w sektorach, najbardziej dotkniętych pandemią.

Poseł Ó Broin nie ustawał jednak w argumentacji, więc uderzył z innej strony i zwracając się do ministra, powiedział, iż żaden mieszkaniec Irlandii, nie powinien mieć zaległości czynszowych, z powodu utraty pracy lub obniżonych z powodu koronawirusa pensji. Przedstawiciel Sinn Féin wezwał też ministra O’Briena, by zaległości czynszowe, były stopniowo niwelowane, a ich ciężar, rozkładał się na wszystkie zainteresowane strony. Eoin Ó Broin chciałby, do czego namawiał ministra budownictwa, by jego resort rozważył częściowe lub całkowite umorzenie zadłużeń czynszowych, a jednocześnie wsparł wniosek o wprowadzenie nieoprocentowanych wakacji kredytowych dla osób z kredytami hipotecznymi.

W tym przypadku minister Darragh O’Brien odpowiedział, że jego resort przygotowuje pakiet ochronny dla najemców i kredytobiorców, a ten wkrótce znajdzie się w Dáil, gdzie swoje ewentualne uwagi będą mogli zgłosić do niego wszyscy posłowie.

*

Wydaje się, że w tym przypadku, należy wytknąć Sinn Féin, iż nie do końca zachowuje się, jak na opozycję przystało, bo dysponuje danymi, których nie można nazwać miarodajnymi. Poseł Ó Broin trzyma się też raz ukutej tezy i właściwie nie trafiają do niego żadne argumenty, chociaż w niektórych kwestiach ma rację. W każdym razie uznać trzeba, że problem z zadłużeniami czynszowymi, nie jest aż taki duży, jak próbuje to przedstawić Sinn Féin, więc i retoryka powinna się raczej zmienić, by odpowiadała większej ilości faktów.

Bogdan Feręc

Źr/Zdj: RTE

Polska-IE: Udostępnij...
Z głębokim smutkie
Trzy stawki Pandemic
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish