Sinn Féin w koalicji z FF i FG?

Nie kończą się koalicyjne spekulacje, a to tylko dlatego, że Partia Zielonych, nie może się zdecydować, czy zagłosuje za przyjęciem projektu koalicji, czy może nie.

Prawdą jest, że nie tylko Zieloni mają problem z przyjęciem dokumentu koalicyjnego, bo i w Fianna Fáil i Fine Gael jest wielu przeciwników tej koalicji, ale w tych dwóch przypadkach możemy mieć pewność, że umowa zostanie podpisana. Ciekawie zaczyna robić się na scenie politycznej, jeżeli zagłębimy się w słowa polityków, bo o ile mówią oni obecnie, iż brak zgody na utworzenie koalicji doprowadzi do poważnych problemów, to dodają, że potrzebne będą rozmowy, które wyjaśnią, co dalej…

Leo Varadkar i Micheál Martin mówią, że nie ma teraz planu „B”, więc można się domyślać, iż o ile Zieloni nie przyjmą umowy, to ogłoszone zostaną wcześniejsze wybory, gdyż rząd mniejszościowy, nie będzie miał żadnej mocy stanowienia prawa.

Niemniej jednak pojawiła się pewna wypowiedź, a ta jest jednym z wyjść, a wskazuje, że do koalicji mogłoby dołączyć Sinn Féin, chociaż żadna ze stron nie mówi jeszcze, iż weźmie taki scenariusz pod uwagę. Analizując jednak słowa Mary Lou McDonald, przypuszczać trzeba, że Sinn Féin skłonne byłoby w koalicji uczestniczyć, gdyby odbywało się to na jej warunkach. Szefowa Sinn Féin powiedziała, iż brak koalicji wymusi rozmowy ze wszystkimi ugrupowaniami w parlamencie, co z kolei może oznaczać wiele. McDonald sugerowała też, że może zostać podjęta próba stworzenia gabinetu „prawdziwie nowego”, który zmieni w kraju wszystko.

To dosyć enigmatyczne słowa, ale ze wskazaniem na rozwiązania „pokojowe”, czyli współpraca, ale również odejście od formowania gabinetu przez Fianna Fáil i Fine Gael, więc pod przewodnictwem Sinn Féin. Nie można też wykluczyć rozwiązania „siłowego”, czyli przyspieszonych wyborów, kiedy Sinn Féin z mniejszymi partiami, blokować będzie prace rządu mniejszościowego.

Mary Lou McDonald powiedziała również, że brak koalicji do niedzieli, spowoduje, że jej ugrupowanie rozpocznie rozmowy z posłami niezależnymi i mniejszymi partiami zasiadającymi w Dáil, co może skończyć się przerwaniem mąk potencjalnej formacji rządowej, więc również przyspieszonym pójściem do urn.

Bogdan Feręc

Źr/Zdj: RTE

Polska-IE: Udostępnij...
Bluszczyk Kurdybanek
Sami zanieczyszczamy
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish