Sinn Féin uderza w Varadkara. Czy sprawa urośnie do rangi afery?

Sytuacja na rynku kredytów hipotecznych bardzo zaniepokoiła ugrupowanie Sinn Féin, które domaga się wyjaśnień od wszystkich.

Wg posła „SF” Pearse Doherty’ego, który jest rzecznikiem ds. finansów w ugrupowaniu Mary Lou McDonald, „oszustwa klientów banków muszą się skończyć”. Ustami swojego przedstawiciela Sinn Féin mówi również, że naliczanie odsetek od zawieszonych kredytów hipotecznych, to swoista kara za Covid.

W związku z takim oglądem sytuacji Pearse Doherty chciałby, żeby były premier Leo Varadkar wyjaśnił rozbieżności w przedstawianych przez niego i banki wersjach wydarzeń z okresu, kiedy rząd rozmawiał w tej sprawie z przedstawicielami pięciu głównych banków w Irlandii.  

Pearse Doherty – Sinn Féin

Teachtaí Dála (poseł) Doherty powiedział:

– Teraz jest jasne, że banki oszukują klientów i że wprowadziły rząd w błąd co do odsetek od kredytów hipotecznych. Teraz jest jasne, że Leo Varadkar spał za kierownicą i nie wiedział, co się dzieje. Oczywiste jest również, że banki i były Taoiseach próbują wymyślić przykrywkę, która nadal będzie skutkować oszukiwaniem klientów. Protokoły ze spotkania byłego Taoiseacha i prezesów pięciu banków detalicznych są jasne. Banki mylnie poinformowały byłego Taoiseacha i Ministra Finansów, gdy oświadczyły, że są zobowiązane przez organ regulacyjny do naliczenia dodatkowych odsetek za przerwy hipoteczne. We wtorek rzecznik Federacji Bankowości i Płatności bronił tego stanowiska i stwierdził, że we wtorek stało się jasne, że odsetki nie muszą być naliczane. To jest całkowicie nieprawdziwe. 

Gubernator Banku Centralnego wyjaśnił mi to kilka tygodni temu i np. rząd hiszpański zrezygnował z odsetek od klientów bankowych już w marcu. Teraz mamy byłego Taoiseacha, który tworzy nową narrację dla Dáil, kiedy powiedział: – Banki nigdy nie twierdziły, że nie mogą zrzec się odsetek za ten okres… Powiedzieli, że będzie możliwe zrzeczenie się odsetek za ten okres. Jest to całkowicie sprzeczne z protokołem posiedzenia z 11 maja i publicznymi komentarzami rzecznika BPFI, który również był obecny. Jest to farsą i były Taoiseach, musi wyjaśnić, dlaczego jego wersja wydarzeń jest sprzeczna z wersją wszystkich innych. Kara Covid dla klientów biorących przerwę hipoteczną musi się skończyć. Faktem jest, że banki pobierają prawie dwukrotność stopy procentowej banków w całej Europie; kosztem rodzin, które pozostają pod presją tysięcy euro. Banki nie powinny mieć możliwości czerpania zysków z powodu pandemii i rodzi się przekonanie, że Leo Varadkar uważa, iż ​​banki, nie skorzystają na tym zdzierstwie.

Bogdan Feręc

Źr: Sinn Fein 

Polska-IE: Udostępnij...
Pod koniec lipca pom
Jak ominąć przepis
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish