Sinn Féin szykuje się do przejęcia władzy w Irlandii

Prawdę mówiąc nie ma podstaw do tego, by negować słowa szefowej Sinn Féin Mary Lou McDonald, która jest przekonana, że prowadzonemu przez nią ugrupowaniu, uda przejąć się władzę w kraju przy najbliższej okazji, czyli w następnych wyborach.

Mary Lou McDonald wierzy, że utworzona koalicja, a także ukonstytuowany rząd, nie zaprezentuje mieszkańcom Zielonej Wyspy niczego nowego i będziemy mieli powtórkę z lat ubiegłych, czyli grę na przeczekanie. McDonald ostrzegła ugrupowania koalicyjne, że brak działań lub podobne do tych proponowanych w latach ubiegłych, wzbudzą tylko niepokój i niechęć wyborców, którzy w konsekwencji zmęczeni tymi rządami, odbiorą Fianna Fáil, Fine Gael i Green Party władzę. Szefowa Sinn Féin uważa jednocześnie, iż o ile koalicja i przyszły rząd będą złe dla kraju, to przyczynią się do wygranej jej ugrupowania, które chciało i nadal chce, zaproponować nowoczesny program rządzenia, a jednocześnie ukierunkowany na potrzeby ludzi.

Mówiąc o koalicji, Mary Lou McDonald powiedziała:

– Oni mogą spowolnić bardzo potrzebną zmianę, której potrzebujemy w naszym społeczeństwie, ale nie powstrzymają jej. To da im trochę czasu, ale jestem absolutnie przekonana […], że kiedy okaże się, że stają się coraz bardziej podobni w zakresie mieszkalnictwa i zdrowia, a także w pozostałej części do swojej starej receptury i swoich starych, nieudane sposobów prowadzenia interesów, myślę, że apetyt na zmiany znów wzrośnie. Sinn Féin zostanie w takim przypadku bardzo spójną, bardzo postępową, bardzo oświeconą opozycją, przez całe życie następnego rządu. Będziemy realizować zlecenie zmian, które otrzymaliśmy od społeczeństwa. Jeśli tym razem nie będzie rozwiązań płynących z kręgów rządowych, takie pochodzić będą z ław opozycji, ale także będziemy przygotowywać się do bycia partią rządową i pokierujemy rządem, który będzie miał odwagę i wyobraźnię, aby wprowadzać innowacje i porzucać rzeczy, które po prostu nie dają się wprowadzić. Będziemy pracować również dla wszystkich ludzi w Irlandii.

Mówiąc o samej umowie koalicyjnej, McDonald wytknęła jej twórcom, iż dokument został przygotowany tylko w jednym celu, a tym było zachęcenie Zielonych do przystąpienia do koalicji i uzyskanie odpowiedniej większości w parlamencie. W umowie skupiono się na ekologii i środowisku, marginalizując wiele innych ważnych z punktu widzenia gospodarki kwestii.

Bogdan Feręc

Źr: Sinn Fein/NewsTalk

Polska-IE: Udostępnij...
Zupa Szczawiowa
Sabina Poulsen: 25 c
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish