Sinn Féin szuka sojuszników do zjednoczenia Irlandii

Mary Lou McDonald spodziewa się, że jej ugrupowanie wygra najbliższe wybory do Zgromadzenia Irlandii Północnej, a pierwszą minister zostanie wtedy Michelle O’Neill.

Zmieniony zostanie wtedy całkowicie układ sił politycznych na Północy i to Sinn Féin będzie nadawać ton tamtejszej polityce, więc rozpocznie działania, aby zrealizować swoje zapowiedzi o jednoczeniu Irlandii. Niestety, aby do tego doszło partia McDonald i kierowana w Irlandii Północnej przez Michelle O’Neill muszą mieć odpowiednią większość, co pozwoli przegłosować w Stormont propozycję zorganizowania referendum, czyli to północnoirlandzki parlament musi przede wszystkim wydać na takie działanie zgodę.

W tym bardzo pomocna może być Ulsterska Partia Unionistów (UUP), która choć konserwatywna, ma podobne przekonania, jak Sinn Féin, gdyż na jakiekolwiek wsparcie ze strony Demokratycznej Partii Unionistów (DUP) Michelle O’Neill nie może liczyć. To jednak też może być kwestią sporną, bo Sinn Féin rozpoczęło już rozmowy z niektórymi członkami DUP, których zachęca, by rozważyli propozycję zorganizowania referendum zjednoczeniowego.

Co też istotne, Mary Lou McDonald podkreśla jednocześnie, że DUP powinno mieć „równy udział” w budowaniu „nowej Irlandii”, co było ukłonem wobec tego ugrupowania, a może mieć wkrótce duże znaczenie.

Słowa McDonald padły podczas obchodów 106 rocznicy powstania wielkanocnego, które miało miejsce w 1916 roku, a główne uroczystości, których organizatorem było Sinn Féin, odbyły się wczoraj na cmentarzu Milltown w Belfaście.

McDonald dużo mówiła o gabinecie w Londynie, który ma odwracać się od samej Irlandii Północnej, ale i słabnącym wsparciu rządu Borisa Johnsona dla poczynań DUP w Irlandii Północnej, co wykorzystała, jako argument, iż Irlandia Północna, powinna zacząć myśleć intensywnie o sobie, nie patrząc na zaszłości historyczne i związki z Koroną. Mary Lou McDonald podkreśliła też, że większość Północnych Irlandczyków podczas referendum brexitowego była za pozostaniem w Unii Europejskiej, a zjednoczenie z Republiką Irlandii, ponownie da Północy możliwość dołączenia do europejskiej wspólnoty. Szefowa Sinn Féin podczas swojego wystąpienia mówiła również, że brytyjski rząd wiele razy zawodził Północ, więc należy się też spodziewać, że tak samo dziać się będzie w przyszłości. Tę jednak można zmienić i stać się państwem bez protektoratu Londynu.

Mary Lou McDonald wzywała także do irlandzkiej jedności, współpracy na rzecz zjednoczenia wyspy, która rządzić się będzie własnymi prawami i będzie Zjednoczoną i Wspólną Irlandią.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Nauczyciele ponownie
Irlandczycy mają pr
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська