Sinn Féin się nie poddaje

Rozgardiasz na irlandzkiej scenie politycznej, która próbuje utworzyć rząd, nie daje możliwości trafnej oceny sytuacji, ale daje też pogląd, jak bardzo podzieleni są niegdysiejsi koalicjanci.

Tak nie można powiedzieć natomiast o Sinn Féin, które nieco pomijane jest aktualnie w komentarzach, ale partia Mary Lou McDonald nadal pracuje i stara się doprowadzić do utworzenia gabinetu, którym będzie kierować. Jak powiedziała liderka ugrupowania, „wciąż możemy przejąć władzę w kraju”, ale potrzeba kolejnych tur rozmów i potrzeba decyzji, jakich potrzebuje ten kraj.

Wg McDonald, możliwe jest również, utworzenie przez Sinn Féin rządu mniejszościowego, który podczas głosowań, przekonywać będzie pojedynczych posłów, by ci stanęli po stronie „SF”, więc zagłosowali zgodnie z propozycjami jej partii i rządu.

W tej sprawie Mary Lou McDonald ma na myśli posłów niezależnych, ale i opozycję, czyli ściśle rzecz ujmując Green Party, która o ile nie wejdzie do rządu, będzie potrzebna do sprawnego zarządzania państwem.

Oczywiście lepszym rozwiązaniem byłoby współtworzenie gabinetu, który w swoich ramionach obejmować będzie ugrupowania małe, a to może być zarówno dobre dla procesu sprawowania rządów, jak i pokaże, czy nie należy zmienić zdania na temat modelu sceny politycznej. Wiemy przecież od dawna, a uwypuklamy ten fakt od przynajmniej miesiąca, że nigdy wcześniej, Irlandia nie miała możliwości przełamania dwuwładzy Fine Gael i Fianna Fáil.

Jeżeli okaże się, że gabinet pod przewodnictwem Sinn Fén potrafi rozwiązać problemy tego kraju, a i małe partie, które wyjdą z cienia swoistych dyktatorów politycznych, mają coś do zaproponowania, to kolejne wybory, mogą okazać się całkowitą klęską Fianna Fáil oraz Fine Gael.

Do tego potrzebna jest jeszcze praca, a i długa droga przed Sinn Féin, a wszystko zależy od tego, jak sprawna jest partia McDonald, więc, czy potrafi przekonać do siebie przynajmniej jedno z ugrupowań.

Ja odrzuciłbym też twierdzenia moich redakcyjnych kolegów ze Studia Dublin, o zbytniej lewicowości Sinn Féin i potencjalnych partii koalicyjnych, bo gdzież irlandzkiej lewicy do lewicy z Francji, czy nawet Polski?

To, że chcą być bardziej prospołeczni, a i widzą w swoich działaniach i propozycjach człowieka, w mojej ocenie jest wartością dodaną, nie zaś problemem.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

Zdj: Twitter Sinn Fein

Polska-IE: Udostępnij
Varadkar w opozycji
Fałszywe dziesiątk
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish