Sinn Féin przedstawia propozycje dotyczące budowania bogactwa społeczności

Sinn Féin przedstawiła ambitne propozycje dotyczące Community Wealth Building (CWB) – potężnego alternatywnego modelu rozwoju gospodarczego.

CWB stara się wykorzystać istniejące zasoby lokalne i regionalne, aby zapewnić pracownikom, rodzinom i społecznościom większą kontrolę nad własnym rozwojem gospodarczym.

Model CWB okazał się bardzo skuteczny w regionach takich jak Preston w Anglii, North Ayrshire w Szkocji i Cleveland w Stanach Zjednoczonych.

Propozycję wysunęli posłowie Brian Stanley, Mairead Farrell, Louise O’Reilly i senator Paul Gavan.

Przemawiając podczas prezentacji programu, poseł Stanley powiedział:

– Rzeczywistość jest taka, że ​​obecny model gospodarczy w Irlandii nie spełnia potrzeb pracowników, rodzin i społeczności na całej wyspie. Musimy być odważni w wyznaczaniu nowego podejścia do gospodarki, w którym zrównoważyliśmy rozwój gospodarczy, a bogactwo jest zachowywane w naszych miastach i powiatach, a nie jest kierowane na zewnątrz. CWB ma potencjał, aby wprowadzić tak fundamentalną zmianę w tym, jak postrzegamy bogactwo i jak budujemy bardziej sprawiedliwe społeczeństwo.

Istnieje pięć kluczowych filarów naszej propozycji CWB:

Spraw, aby siła finansowa działała na rzecz ludzi i lokalnych miast, zatrzymując jak najwięcej tego bogactwa dzięki lokalnym łańcuchom dostaw i ukierunkowanym kontraktom na zamówienia.

Współpracuj z kluczowymi instytucjami (komercyjnymi, publicznymi i półpaństwowymi), aby tworzyć lokalne miejsca pracy i wyznaczać standardy wysokiej jakości oraz trwałych miejsc pracy.

Wykorzystuj wszystkie grunty i aktywa w naszych społecznościach, aby generować bogactwo i zasoby dla ludzi, którzy tam mieszkają.

Rozwijaj inkluzywną gospodarkę ze społecznymi formami własności, takimi jak spółdzielnie.

Zmniejsz nasz ślad węglowy, ustanawiając krótsze łańcuchy dostaw i większe lokalne zatrudnienie.

Posłanka Farrell dodała:

– CWB polega na współpracy ze społecznościami i przedsiębiorstwami w celu zbudowania bardziej odpornej gospodarki, która działa na rzecz lokalnej ludności, która wspiera uczciwą pracę i wykorzystuje grunty w regionie z korzyścią dla ludzi tam mieszkających. Tradycyjny model rozwoju gospodarczego, jakim są bezpośrednie inwestycje zagraniczne, okazał się przynosić ograniczone korzyści, nasza propozycja dotyczy rozwoju rodzimych aktywów w taki sposób, aby bogactwo było dodawane do naszych społeczności. Uważamy, że CWB ma potencjał maksymalizacji uwolnionego potencjału każdej wioski, miasta i społeczności w Irlandii. Sinn Féin wzywa teraz wszystkie rady hrabstw w całym kraju do poparcia modelu budowania dobrobytu społeczności i włączenia go do planów lokalnych społeczności ekonomicznych.

Bogdan Feręc

Źr: Sinn Fein

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Restauratorzy obawia
Kiedy i kto będzie
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian