Sinn Féin proponuje obniżenie opłat za żłobki i podwyżki dla pracujących tam osób

Propozycje związane z opieką nad dziećmi, które przedstawiło Sinn Féin, obniżą koszty dla rodziców i zapewnią pracownikom wystarczającą pensję.

Rzeczniczka Sinn Féin ds. dzieci Kathleen Funchion przedstawiła propozycje dotyczące opieki nad dziećmi, które obniżą koszty ponoszone przez rodziców o dwie trzecie i zapewnią pracownikom opieki nad dziećmi pensję wystarczającą na utrzymanie oraz utrzymają otwarte drzwi żłobków.

Kluczowe propozycje obejmują dotacje wynagrodzeń w sektorze, kosztem 620 mln euro, podniesienie wynagrodzeń pracowników opieki nad dziećmi do poziomu wystarczającego na utrzymanie w wysokości 12,30 euro, a także zainwestowanie 30 mln euro, co utrzyma otwarte drzwi żłobków, a stanie się to przez wprowadzenie funduszu na rzecz zrównoważonego rozwoju w wysokości 124 euro. Dotyczyć to będzie prawie miliona dla opiekunów, dodaje posłanka.

Posłanka Funchion powiedziała:

– Plan opieki nad dziećmi, który proponuje Sinn Féin będzie miał trzy cele – obniży koszty dla rodziców o dwie trzecie, zapewni pracownikom opieki nad dziećmi pensję wystarczającą na utrzymanie i pozostawi otwarte drzwi do żłobków. Opłaty za opiekę nad dziećmi są zbyt wysokie, a płace za niskie. Taka jest rzeczywistość, którą codziennie słyszymy od rodziców i pracowników sektora opieki nad dziećmi.  Dlatego rozpoczęłam kampanię „Moja historia opieki nad dzieckiem”. Chcę pokazać, że istnieją alternatywy, że dalszy brak działań nie wchodzi w grę i że rząd Sinn Féin słuchałby rodziców, pracowników i dostawców, a i wyciągał wnioski. Rodziny potrzebują niedrogiej i niezawodnej opieki nad dziećmi. Długotrwałe niedoinwestowanie przez Fianna Fáil i Fine Gael doprowadziło do tego, że Irlandia lunatykowała w prywatny i drogi system, który paraliżuje zwykłe rodziny. Wiemy, że rodzice czują się zawiedzeni obecnym systemem. Wiele kobiet nie może pracować z powodu zbyt wysokich opłat za opiekę nad dziećmi. Covid-19 przyniósł znaczne dodatkowe obciążenia i wyzwania, ale daje nam również możliwość całkowitej zmiany obecnego, zepsutego systemu opieki nad dziećmi. Rzeczywistość jest taka, że ​​nie ma ożywienia gospodarczego bez systemu opieki nad dziećmi, który działa na rzecz wszystkich. Sinn Féin priorytetowo traktuje opiekę nad dziećmi w naszych propozycjach budżetowych, zobowiązując się do obniżenia kosztów opieki nad dziećmi o jedną trzecią w 2021 r. i ponownie o tę samą kwotę w 2022 r., nadając priorytet środkom mającym na celu utrzymanie otwartych drzwi żłobków i zapewnienie pensji wystarczającej na utrzymanie pracowników opieki nad dziećmi.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Sinn Fein

Polska-IE: Udostępnij
Handel apeluje o roz
INFORMACJA PRASOWA:
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian