Sinn Féin pozostawi Irlandię neutralną wojskowo

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

Mary Lou McDonald gościła w Brukseli, gdzie omawiała z politykami unijnymi kwestię Protokołu Irlandzkiego, ale powiedziała też, czym będzie kierował się jej gabinet po przejęciu władzy w Republice Irlandii.

Szefowa Sinn Féin podczas swojej wizyty w budynkach Komisji Europejskiej powiedziała, że Protokół Irlandzki musi być respektowany, a i nie można dowolnie traktować tego dokumentu. Prezentując swoją opinię w tej kwestii, Mary Lou McDonald powiedziała również, a była to odpowiedź na pytania władz Komisji Europejskiej i europosłów, jak prowadzić będzie politykę zagraniczną Republiki, kiedy Sinn Féin przejmie ster kraju.

W tej kwestii liderka „SF” odpowiedziała, iż jej gabinet kierować się będzie trzema priorytetami, a będzie to utrzymanie neutralności wojskowej Irlandii, kwestionowanie polityki apartheidu Izraela wobec Palestyny, ale i co stanie się kwestią najważniejszą, uzyskanie poparcia dla zjednoczenia Irlandii.

W wypowiedzi Mary Lou McDonald można było usłyszeć:

– Rozpoczęła się rozmowa na temat polityki bezpieczeństwa, jej postępów na poziomie europejskim. Będziemy bardzo stanowczo bronić pozycji Irlandii, jako państwa niezaangażowanego i neutralnego pod względem wojskowym. Chcemy, aby ta pozycja była uznawana i przyjmowana na poziomie europejskim oraz międzynarodowym, a nie traktowana jako niedogodność. Potencjalny irlandzki rząd Sinn Féin będzie bardzo stanowczy w kwestiach dotyczących samostanowienia… w szczególności w kwestii Palestyny. Oczywiste jest, że mamy reżim apartheidu, że państwo izraelskie codziennie aktywnie konfiskuje ziemię, aktywnie dyskryminuje i uciska obywateli palestyńskich.  Myślę, że Europa musi być w tym szczera i myślę, że musimy wywierać maksymalną presję międzynarodową. Nie będę się rozwodzić o irlandzkim doświadczeniu kolonizacji, podziału, konfliktu i tego wszystkiego skąd pochodzimy. Tak więc irlandzka polityka zagraniczna musi być wierna tradycji, ale nie w sposób pasywny, a w bardzo aktywny.

McDonald powiedziała również, że opowiada się z modelem Unii Europejskiej, który służy obywatelom, a nie jest w sprzeczności z ich oczekiwaniami. Wraz z liderką Sinn Féin na Północy Michelle O’Neill dużo mówiła też o zablokowaniu przez Demokratyczną Partię Unionistów możliwości utworzenia gabinetu w Irlandii Północnej, a obie panie stwierdziły, że rząd na Północy powinien powstać możliwie szybko. Dużo do powiedzenia w tej kwestii miała Michelle O’Neill, która podkreślała, że problemy związane z Protokołem Irlandzkim, muszą być rozwiązane na drodze negocjacji, natomiast winnego całej sytuacji upatruje w londyńskim rządzie.

Michelle O’Neill:

– Gospodarka Północy faktycznie osiąga lepsze wyniki niż Wielkiej Brytanii i sugerowałabym, że być może to jest tym, co brytyjski rząd chciałby ukryć.

Liderki Sinn Féin spotkały się również z przewodniczącą parlamentarnej podkomisji Bezpieczeństwa i Obrony Nathalie Loiseau, a rozmawiały wtedy o ochronie Porozumienia Wielkopiątkowego i zdobyczach tego dokumentu.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Rodziny drastycznie
1 lipca podwyżka ce
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.