Sinn Féin pojawi się przed komisją Oireachtas, aby zmierzyć się z przesłuchaniem w sprawie operacji w międzynarodowych mediach społecznościowych i w bazie wyborców

Sinn Féin pojawi się przed Oireachtas ds. Mieszkalnictwa, Samorządów Lokalnych i Dziedzictwa, aby odpowiedzieć na pytania dotyczące jej działalności w międzynarodowych mediach społecznościowych i bazie wyborców, potwierdził senator Fine Gael John Cummins.

Senator Cummins z zadowoleniem przyjął zgodę członków Komisji na przedłużenie obecnej debaty legislacyjnej nad projektem ustawy o reformie wyborczej tak, aby można było zająć się szerszymi kwestiami związanymi z reklamą i wydatkami w mediach społecznościowych, rejestrem wyborców i kontrowersyjną bazą danych Sinn Féin.

Dzieje się tak po tym, jak senator Cummins napisał do przewodniczącego Komisji Stevena Matthewsa i wyraził głębokie zaniepokojenie systemem Abú Sinn Féin i tym, czy partia zbiera dane od użytkowników mediów społecznościowych do celów wyborczych.

Senator Cummins powiedział:

– Z zadowoleniem przyjmuję porozumienie członków Komisji, zgodnie z którym wszystkie partie polityczne przychodzą wcześniej, aby odpowiedzieć na pytania dotyczące ich praktyk w mediach społecznościowych i przekazać szerszą opinię na temat ustawy o reformie wyborczej. Sinn Féin sprzeciwiła się skupieniu się na nich i nalegała, aby przesłuchanie zostało rozszerzone na wszystkie strony, mimo że żadna inna strona nie miała takiego systemu wyborczego. Istnieją uzasadnione obawy dotyczące praktyk Sinn Féin w mediach społecznościowych i tej bazy danych, w której partia potencjalnie przechowuje informacje o milionach wyborców, w tym nazwiska, adresy i poglądy polityczne. To posiedzenie Komisji w końcu da Sinn Féin możliwość wyjaśnienia swoich działań i zmierzenia się z pytaniami dotyczącymi ich międzynarodowych działań online, reklam na Facebooku i systemu Abú. Członkowie komitetu będą uprawnieni do zadawania pytań w tym kontekście. Zadam pytania, kto opracował ten wysoce wyrafinowany system, na czym jest on oparty i jak za to zapłacono? Chciałbym również wiedzieć, czy to przypadek, że Sinn Féin obchodzi zasady SIPO, opierając system poza tym krajem? Kim są osoby, które mają dostęp do tych informacji? Sinn Féin zbyt długo milczało w tej sprawie, a opinia publiczna zasługuje na to, aby wiedzieć, w jaki sposób ich dane osobowe są przetwarzane w tej bazie danych, w obliczu obaw o potencjalne naruszenie RODO. Jeśli partie polityczne nie mają nic do ukrycia, to nie mają się czego obawiać, ale jeśli dzieje się coś złego, Sinn Féin powinno zostać pociągnięte do odpowiedzialności za swoje czyny. Komisarz ds. Ochrony Danych (DPC) skierował pismo do strony poszukującej odpowiedzi na temat systemu Abú, co jest mile widziane. Wydaje się, że Sinn Féin złagodziła swoje stanowisko w tym tygodniu, mówiąc, że są teraz gotowi zająć się sugestiami DPC i je przyjąć. Jest to sprzeczne z ich stanowiskiem z zeszłego tygodnia, w którym zadawali pytania w związku z tą sprawą, które były nierozsądne i nonsensowne. Napisałem do Komisji ds. Standardów w Urzędzie Publicznym (SIPO) z prośbą o pełne zbadanie systemu Abú i innych kwestii, w tym linków partii do Niemiec i Serbii, gdzie zarządza się niektórymi z jej kont na Facebooku. Komitet zgodził się również zaprosić przedstawicieli Facebooka na posiedzenie Komitetu, aby odpowiedział na dalsze pytania dotyczące potencjalnych luk na ich platformie, aby uniknąć przechwytywania wydatków reklamowych na działania lub bibliotekę reklamową polityków. SIPO zostanie również zaproszone do złożenia zeznań w tym kontekście. Wnioski płynące z tego zaangażowania powinny mieć wpływ na projekt ustawy o reformie wyborczej, którą obecnie analizujemy. Ważne jest, aby ustawa ta, była wystarczająco solidna, by zapewnić wszystkim stronom w tym państwie równe szanse i uniknąć zewnętrznej ingerencji w nasz demokratyczny proces.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Fine Gael

Polska-IE: Udostępnij
Bank Centralny powin
Potrzebny był ogól
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian