Sinn Féin ostrzega przed powrotem eksmisji

Wszyscy korzystający z systemu pomocy społecznej, więc dotknięci pandemią ekonomiczną koronawirusa oczekują, że rząd przedłuży okres obowiązywania przepisu o zakazie eksmisji i o podnoszeniu czynszów.

Tu jednak pojawił się problem, bo swoje zdanie wyraził właśnie urzędujący prokurator generalny, Paul Gallagher, który stwierdził w odpowiedzi na rządowe pytanie, iż przedłużenie zakazu eksmisji, może być nielegalne. W odpowiedzi czytamy: – … ponowne otwarcie gospodarki osłabia uzasadnienie zdrowia publicznego z powodu naruszenia konstytucyjnych praw własności.

To z kolei będzie prawdopodobnie przyczynkiem do terminowego zakończenia zakazu eksmisji, co z kolei nie podoba się Sinn Féin.

Poseł tego ugrupowania powiedział, co nawiasem mówiąc, jest opinią prezentowaną od wielu miesięcy, iż zniesienie zakazu eksmisji, może wpłynąć na najemców, którzy stracili pracę lub ich zarobki znacznie się zmniejszyły. Dlatego Eoin Ó Broin ostrzegł rząd, iż brak przedłużenia przepisów o zakazie eksmisji i podnoszeniu czynszów, doprowadzić może do znacznego wzrostu ilości osób bez dachu nad głową, a w dobie kryzysu mieszkaniowego, nie jest to dobrym rozwiązaniem. Poseł proponuje, a właściwie utrzymał swoje i ugrupowania stanowisko, że zakaz powinien obowiązywać do końca roku, co spowodowane będzie nie sytuacją zdrowotną, a ekonomiczną kraju.

Trochę inaczej widzą tę problematykę koła zbliżone do rządu, więc m.in. prokurator generalny, bo ten w piśmie skierowanym do rządu napisał, że „ogólny zakaz eksmisji, może zaprowadzić irlandzkie państwo przez Sąd Najwyższy”.

Również z tą argumentacją nie zgadza się poseł Sinn Féin Eoin Ó Broin, który jest przekonany, iż znaleźliśmy się w sytuacji nadzwyczajnej, więc należy wzmocnić prawa najemców, a jednocześnie przepisy specjalne, powinny dać możliwość ochrony osób, które nie ze swojej winy utraciły dochody i przez koronawirusa, znalazły się w trudnej sytuacji materialnej.

W serii komentarzy w tej sprawie pojawił się też głos ministra ds. budownictwa Darragha O’Briena, a ten powiedział, iż wkrótce pojawią się nowe przepisy, które wzmocnią prawa najemców. Prace nad nowymi przepisami są już na ukończeniu, więc wkrótce przedłożone zostaną gabinetowi do oceny, by następnie trafić do rąk posłów i senatorów.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

Polska-IE: Udostępnij...
Caspian Hope – Wri
Praca w domu powinna
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish