Sinn Féin opublikuje przepisy zakazujące stosowania podwójnych cen na rynku ubezpieczeń

Rzecznik Finansów Sinn Féin Pearse Doherty opublikuje w tym tygodniu przepisy zakazujące stosowania podwójnych cen na irlandzkim rynku ubezpieczeń.

Poseł Doherty od dawna wzywa do wprowadzenia zakazu tej praktyki, co prowadzi do obciążania konsumentów sztucznie zawyżonymi składkami. Ustawodawstwo Sinn Féin zakazuje stosowania podwójnych cen na rynku ubezpieczeń i daje Bankowi Centralnemu, sądom i FSPO uprawnienia do egzekwowania tych nowych przepisów.

Obniżą się wtedy koszty ubezpieczeń dla konsumentów, dodaje parlamentarzysta.

Poseł Doherty powiedział:

– Firmy ubezpieczeniowe wykorzystują podwójne ceny, aby oszukać klientów sztucznie zawyżonymi składkami. Robią to, wykorzystując duże zbiory danych i złożone praktyki cenowe, aby dotrzeć do klientów, którzy są mniej skłonni do zakupów, przed naliczeniem im sztucznie zawyżonych stawek i premii za odnowienie ubezpieczenia. Wielu zauważy to, porównując cenę oferowaną przy odnowieniu z ceną oferowaną przez tego samego ubezpieczyciela, gdy przechodzą do trybu online. W Wielkiej Brytanii FCA stwierdziła, że ​​6 milionów ubezpieczających zostało obciążonych zawyżeniem o łączną kwotę 1,3 miliarda euro w wyniku podwójnych cen i to tylko w 2018 roku. Dlatego brytyjski regulator zakazuje tej praktyki. Z tego powodu podwójne ceny zostały zakazane w 20 stanach USA od 2014 roku. 

We wrześniu 2019 roku napisałem do Banku Centralnego z prośbą o zbadanie tej praktyki, składając 130-stronicową skargę do prezesa tej instytucji, iż podwójne ceny dyskryminują, obciążają klientów i zniekształcają rynek. W tym tygodniu opublikuję przepisy, które zabraniają stosowania podwójnych cen przez firmy ubezpieczeniowe. Ustawa ta zmniejszy składki, co przyniesie znaczne oszczędności dla konsumentów. Zmniejszy to również koszty i ilość czasu, jaki konsumenci spędzają na zmianie dostawcy, a także zwiększy konkurencję na rynku ubezpieczeń. Będzie to również wymagało od ubezpieczycieli informowania klientów o czynnikach, które wykorzystali do obliczenia składek przy odnowieniu.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Sinn Fein

Polska-IE: Udostępnij
Air Corps przejmie c
Kobieta w Irlandii,
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian