Sinn Féin obawia się pełnej zapaści na rynku najmu mieszkań. Proponuje czynsz do 900 €

Jak nie bez racji mówi poseł Sinn Féin Eoin Ó Broin, że rynek najmu w Irlandii boryka się z problemami od kilku już lat, ale tak źle nie było jeszcze nigdy, a i nie wydaje się, aby szybko się w tej kwestii coś zmieniło.

Poseł Ó Broin zaprezentował dane o właścicielach mieszkań, którzy odeszli z rynku najmu, więc zmniejszyli ogólną pulę dostępnych na rynku jednostek mieszkalnych, które mogłyby w szybkim czasie przywrócić stan rynku najmu do normalności. 17 000 właścicieli domów i mieszkań, zrezygnowało w ostatnich trzech latach z wynajmowania swoich lokali w okresach długoterminowych, więc albo przeszli do najmu krótkookresowego, albo ich lokale zostały sprzedane i są teraz mieszkaniami prywatnymi, zajmowanymi przez nowych właścicieli.

To jednak zaburzyło w wysokim stopniu rynek najmu długookresowego, więc wywołało kryzys mieszkaniowy, a z tym kolejne rządy nie potrafią sobie poradzić. Obecnie mamy również do czynienia z presją mieszkaniową, bo to zarówno wysokie czynsze, jak i sam niedobór mieszkań, a wprowadzenie przez rząd blokady eksmisji i podnoszenia czynszów, jest wyłącznie krótkotrwałe i nie zmieni nic na rynku najmu.

Do tej pory spodziewano się, że mieszkania i domy, które wynajmowane były krótkoterminowo, za sprawą pandemii i zmian, jakie nastąpiły na rynku turystycznym, przekształcone zostaną w lokale wynajmowane długookresowo, więc sytuacja na rynku zmieni się na korzyść najemców. Tak jednak się nie dzieje i zaledwie garstka właścicieli domów postanowiła postąpić w ten sposób, co oznacza, iż landlordowie wolą, aby ich lokale stały puste, niż mieli je wynajmować na dłuższy czas.

Poseł Sinn Féin Eoin Ó Broin dodał, że właśnie z tego powodu, potrzebny jest plan dostarczenia na rynek tanich domów i mieszkań, a te zawarł w swoim planie przystępnego programu mieszkaniowego.

Eoin Ó Broin:

– Niedrogie mieszkania były największym problemem w lutowych wyborach powszechnych. Przez ostatnie cztery lata Fianna Fáil i Fine Gael nie dostarczyły ani jednego niedrogiego domu do wynajęcia lub kupienia, a do tej pory żadna ze stron nie opublikowała też szczegółowego przystępnego planu mieszkaniowego. Projekt okólnika mieszkaniowego, który publikujemy, określa, w jaki sposób władze lokalne, zatwierdzone instytucje mieszkaniowe i wspólnotowe fundusze mieszkaniowe będą w stanie zapewnić niedrogie domy do wynajęcia i zakupu. Dokument wskazuje również, kto mógłby uzyskać dostęp do takich domów. W okólniku stwierdza się, że niedrogie domy za 230 000 EUR lub mniej będą mogłyby kupić osoby lub gospodarstwa domowe, w Dublinie i innych dużych obszarach miejskich, których dochody brutto wynoszą od 45 000 do 75 000 € rocznie, z punktem odcięcia w wysokości € 50 000 dla jednej osoby. W pozostałej części stanu dostarczono by domy w przystępnej cenie za 220 000 € lub mniej. Dla tych, którzy chcą wynająć niedrogi dom w perspektywie długoterminowej lub jednocześnie oszczędzając, próbując go kupić, dostępne będą domy w przystępnej cenie z czynszem od 700 do 900 € miesięcznie, w zależności od wielkości gospodarstwa domowego i dochodów. Opublikowany okólnik jest odpowiedzią na rosnącą frustrację władz lokalnych i zatwierdzonych instytucji mieszkaniowych, że rząd nie zapewnił żadnego przystępnego programu mieszkaniowego. Brak takiego programu leży u podstaw sporów wokół dostaw mieszkań komunalnych między Fine Gael, Fianną Fáil i Partią Zielonych w dyskusjach dotyczących formacji rządowych. Agencja ds. Rozwoju Gruntów, w jej obecnej formie, nie dostarczy naprawdę niedrogich domów do wynajęcia lub zakupu. Nasz program zapewnia jasność, że władze lokalne, zatwierdzone instytucje mieszkaniowe i wspólnotowe fundusze mieszkaniowe muszą zapewniać przystępne ceny najmu i zakupu domów. W ubiegłym tygodniu ESRI wezwało nadchodzący rząd do skoncentrowania pakietu bodźców ekonomicznych na inwestycjach na przystępnych cenowo mieszkaniach. Udostępniliśmy już nasz projekt okólnika do konsultacji władzom lokalnym, zatwierdzonym organom mieszkaniowym i innym zainteresowanym stronom i czekamy na opinie.

A tu można zapoznać się ze szczegółami planu posła Ó Broina.

Bogdan Feręc

Źr: Sinn Fein

Polska-IE: Udostępnij...
To prawie pewne. Wie
To błąd. Rząd nie
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish