Sinn Féin nie ustaje w krytyce

Do doskonałości w dziedzinie walki z bezdomnością w Irlandii cały czas jest daleko, ale przyznać trzeba, że rząd odnosi pewne sukcesy, chociaż nadal mógłby zrobić więcej.

Takie stanowisko prezentuje Sinn Féin, które jest przekonane, że o ile wskaźniki mają tendencję spadkową, to tylko w zakresie pojedynczych osób. Rzecznik Sinn Féin ds. mieszkaniowych Eoin Ó Broin z zadowoleniem przyjął ogólny spadek liczby osób mieszkających w zakwaterowaniu awaryjnym, jednak podkreślił, że wzrost liczby rodzin prezentujących się, jako bezdomne i to tylko w Dublinie, określił, zjawiskiem „głęboko niepokojącym”.

Poseł Eoin Ó Broin:

– Dane pokazują, że w zeszłym miesiącu 8 699 osób korzystało z zakwaterowania w nagłych wypadkach, co oznacza spadek o 177 osób w porównaniu z danymi z maja. W tym było 6046 osób dorosłych i 2653 dzieci. W czerwcu było też 1159 rodzin korzystających z zakwaterowania awaryjnego. Spadek ogólnej liczby jest mile widziany, jednak wzrost liczby rodzin prezentujących się jako bezdomne w Dublinie jest głęboko niepokojący. Według danych nastąpił 50% wzrost liczby bezdomnych rodzin, 100% wzrost liczby nowych wejść do hosteli i 100% spadek liczby wyjść. W najbliższych dniach skontaktuję się z ministrem ds. mieszkalnictwa i Regionalnym Urzędem ds. Bezdomnych w Dublinie, aby dowiedzieć się, dlaczego wzrosła liczba rodzin bezdomnych w stolicy? Biorąc pod uwagę, że ustawa rządowa uchwalona przedwczoraj w nocy pozbawi większość najemców ochrony przed eksmisjami, jaką otrzymali w ciągu ostatnich kilku miesięcy, to w nadchodzących miesiącach możemy zauważyć dalszy wzrost liczby osób bez dachu nad głową. Jestem również głęboko zasmucony wiadomością o kolejnych zgonach osób korzystających z usług dla bezdomnych w Dublinie i Cork. Minister musi złożyć oświadczenie w tej sprawie i nakreślić, co on, oraz jego urzędnicy planują zrobić, aby zapobiec ponownemu wystąpieniu takich tragedii.

Bogdan Feręc

Źr: Sinn Fein

Zdj: RTE

Polska-IE: Udostępnij
PFzI: IRLANDZKA EKST
Czy na wyspie powsta
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian