Sinn Féin nie obniży ratingu Irlandii

Agencja Standard & Poor’s oceniła, że przejęcie władzy przez Sinn Féin, nie obniży raczej oceny zaufania do Irlandii na świecie, więc w pewien sposób, odrzucono twierdzenia części polityków.

Niektórzy parlamentarzyści koalicyjni twierdzili, że wybór Sinn Féin, jako ugrupowania rządzącego Irlandią, może zachwiać jej reputacją na świecie, co przełoży się na oceny agencji ratingowych, a te, wpływać będą na możliwości przyciągania inwestycji. Tak jednak się nie stanie, bo właśnie jedna z największych agencji uznała, iż nie ma związku pomiędzy przejęciem władzy przez Sinn Féin a ogólną oceną zaufania dla Republiki.

Tym samym wytrącono politykom koalicji ten argument, a jednocześnie Standard & Poor’s, odpowiedziała w ten sposób na pytania inwestorów, którzy zebrali się na konferencji prasowej tej agencji.

Standard & Poor’s oczekuje również, że nawet po zmianie rządu w Irlandii i przejęciu władzy przez np. Sinn Féin, Republika nadal wywiązywać się będzie ze swoich zobowiązań, a i utrzymywać będzie zobowiązania do obniżania zadłużenia. Dyrektor S&P ds. ratingów państw Remy Carasse dodał, że może istnieć niewielka niepewność co do kierunku prowadzenia polityki po zmianie władzy w Irlandii, ale wcale nie musi prowadzić to do obniżenia oceny kraju.

Na zmianę władzy na wyspie, nie powinno się reagować przesadnie, uważa S&P, a obserwować rozwój sytuacji i monitorować zapowiedzi pretendującej do objęcia stanowisk rządowych Sinn Féin.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Brak tętna – brak
Kryzys energetyczny
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська