Sinn Féin nie krytykuje zachowań Rosji

Wg premiera Micheála Martina, to dziwne zachowanie Sinn Féin, że do tej pory, a od aneksji przez Rosję Krymu, nie zajęła jednoznacznego stanowiska w sprawie rosyjskiej.

Taoiseach dodał, że Sinn Féin, „nigdy nie będzie krytykować Rosji”, gdyż nie robi tego od lat, a i zachowuje milczenie teraz, w chwili, gdy „reżim Putina”, zaczął koncentrować swoje siły zbrojne przy granicy z Ukrainą. Premier pytał też Sinn Féin, dlaczego w tej sprawie główna partia opozycyjna w Irlandii, zachowuje milczenie, chociaż znacznie więcej ma do powiedzenia w innych, mniej istotnych kwestiach o zasięgu międzynarodowym? Martin nazwał to zachowanie ugrupowania prowadzonego przez Mary Lou McDonald „niezwykłym”.

Co zastanawiające, nie było repliki ze strony Sinn Féin, które nie zdobyło się na żaden komentarz po słowach premiera Martina, a wobec partii McDonald, wysuwa się w kraju silną krytykę, iż pozostaje obojętna na sprawy Ukrainy.

Martin przypomniał, że sytuacja na granicy Rosji z Ukrainą jest obecnie bardzo niebezpieczna, a putinowskie wojsko, stacjonuje tam w sile ponad 100 000 żołnierzy, co może sugerować zbliżającą się inwazję. Prezydent Putin, co dodał irlandzki premier, nadal utrzymuje, że to tylko ćwiczenia, ale zarówno ilość wojska, jak i sprzęt, wskazują na coś całkiem innego.

Gwoli ścisłości należy dodać, że wypowiedź premiera o sytuacji u granic Ukrainy, jest obecnie jedną z pierwszych tak rozbudowanych, a Micheál Martin, zaczął mówić już o prawdopodobnym konflikcie zbrojnym, nie zaś o potencjalnie możliwym rozwoju sytuacji. Problematyka rosyjska, o ile pojawiała się w wypowiedziach członków irlandzkiego rządu, była przedstawiana, jako temat poboczny, więc ta nagła zmiana stanowiska w kwestii informacyjnej, także jest znacząca i może zawierać element sugestii, co stanie się w najbliższych dniach lub tygodniach.

Jest też kolejna polityczna ciekawostka, z jaką się spotkaliśmy w ostatnich godzinach, bo premier i lider Fianna Fáil, zapytany został, czy jest możliwe zawiązanie współpracy koalicyjnej z Sinn Féin, a wtedy, nie odmówił jednoznacznie i nie stwierdził, iż taki alians, nie jest możliwy. Taoiseach zrobił jednak pewną woltę w tej kwestii, co zaowocowało kolejnym zdaniem krytyki wobec Sinn Féin i prowadzonej przez to ugrupowanie polityki zagranicznej, a ta ma być wybiórcza.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Poland introduces st
Kolejna firma stawia
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
Zapraszamy na koncert Dory Goli. Więcej informacji>>>

EnglishGaeligePolskiУкраїнська
Zapraszamy na koncert Dory Goli. Więcej informacji>>>