Sinn Féin ma swoje pięć minut

Jak się wydaje, kolejne wybory należeć będą do ugrupowania Mary McDonald, bo to rośnie w siłę i to na całej wyspie.

O ile o doskonałych wynikach sondażowych w przypadku Sinn Féin w Republice wiemy doskonale, to coś drgnęło także w Irlandii Północnej i Demokratyczna Partia Unionistów, która przez lata brylowała w sondażach, zaczyna tracić i to sporo, na swojej niegdysiejszej popularności. Szef DUP Jeffrey Donaldson, także zauważył tę sytuację i wezwał członków partii, by zintensyfikowali działania w terenie, żeby zablokować możliwość pozyskiwania kolejnych zwolenników przez Sinn Féin.

Niestety, tego procesu już raczej nie będzie można zatrzymać, bo sondaże są w Irlandii Północnej nieubłagane, czyli jest wielce prawdopodobne, że Sinn Féin, i tam, będzie ugrupowaniem rządzącym.

W Irlandii Północnej nie dojdzie jednak do samowładzy Sinn Féin, gdyż umowa polityczna jasno wskazuje, że w rządzie, zasiadać mają dwie partie z najwyższym wynikiem wyborczym, a chodzi tu o Demokratyczną Partię Unionistów oraz Sinn Féin. Twórcom tej umowy chodziło o uspokojenie nastrojów, więc polityczne uregulowanie reprezentacji społeczeństwa Irlandii Północnej, co skutkuje podziałem władzy.

W tym jednak zakresie, o ile Sinn Féin poprawi swój wynik wyborczy, stanie się partią przewodnią, więc otrzyma po pierwsze więcej mandatów do Stormont, a jednocześnie obejmie większą ilość stanowisk rządowych.

Z sondażu, jaki się właśnie pojawił w Irlandii Północnej, wynika, że Demokratyczna Partia Unionistów, traci do Sinn Féin 12 punktów procentowych, otrzymując 13 proc. poparcia społecznego.

Z takiego obrotu sprawy cieszy się natomiast szefowa Sinn Féin w Irlandii Północnej Michelle O’Neill, która powiedziała, że społeczeństwo Irlandii Północnej, ale też Republiki Irlandii, już wie, komu odda władzę przy kolejnym spotkaniu przy urnach wyborczych.

*

Pamiętać należy o jednym, że Sinn Féin to partia populistyczna, a i lepiej komentuje się wydarzenia polityczne będąc w opozycji, niż zarządzać krajem z gabinetów rządowych.

Bogdan Feręc

Źr: Belfast Telegraph

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS: