Sinn Féin kontratakuje, czy obawia się odrzucenia?

Dopiero pojawiło się zaproszenie wystosowane w kierunku Partii Pracy i Socjaldemokratów, o którym poinformował Micheál Martin, a pomysł podchwyciło ugrupowanie Mary Lou McDonald i chce rozpocząć swoje rozmowy w sprawie utworzenia rządu.

To powrót do pomysłu Sinn Féin, które jako zwycięskie ugrupowanie miało pierwszeństwo tworzenia większości rządowej, jednak brak porozumienia między partią McDonald a mniejszymi ugrupowaniami reprezentowanymi w parlamencie doprowadził do koalicji Fianna Fáil i Fine Gael, które chcą kształtować przyszłą politykę Irlandii.

Sinn Féin uważa jednak, iż może podjąć kolejną próbę utworzenia gabinetu i proponuje rozmowy Socjaldemokratom, Zielonym, Solidarności/PBP oraz posłom niezależnym, co można nazwać kontratakiem i próbą zablokowania utworzenia rządu większościowego FF/FG.

To nie wszystko, co proponuje Sinn Féin, bo jest jeszcze jedna inicjatywa i poseł tego ugrupowania z Cork Donnchadh Ó Laoghaire stwierdził, że partia gotowa jest również do rozmów koalicyjnych z Fianna Fáil, Fine Gael i Green Party, więc może też współtworzyć gabinet z nimi. Poseł zaznaczył, iż ugrupowanie, które reprezentuje, chętniej weszłoby w koalicję i utworzyło gabinet z mniejszymi partiami, niż dogadywało się z Fianną i Fine Gael.

Laoghaire powiedział:

– Partia Sinn Féin woli utworzyć rząd z mniejszymi partiami, ale jesteśmy otwarci na rozmowy z Fine Gael i Fianna Fáil. Jednak wszelkie rozmowy muszą odbywać się w oparciu o zasadę wdrażania polityki zmian. Sinn Féin chciałby być częścią sprawiedliwszego rządu.

Bogdan Feręc

Źr: Sinn Fein

Polska-IE: Udostępnij...
Zapowiada się trudn
Wkrótce rozpocznie
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish