Sinn Féin domaga się dochodzenia w sprawie pandemii

Jeżeli rząd zadecyduje o przedłużeniu ograniczeń poza 5 lipca, Sinn Féin poprze wniosek gabinetu, ale poseł Pearse Doherty powiedział również, że potrzebne jest formalne dochodzenie w kwestii zarządzania pandemią.

Rząd powinien wyrazić zgodę na przeprowadzenie  śledztwa w sprawie, w jaki sposób zarządzał i radził sobie z pandemią, a do całości sprawy powinny być włączone jednostki państwowe, które działały w imieniu rządu, więc wszystkie zdrowia publicznego i agencje, które brały aktywny udział w opanowywaniu pandemii w Irlandii.

Poseł Pearse Doherty stwierdził również, że nie może zgodzić się z sugestią premiera Micheála Martina w tej sprawie, a szef rządu powiedział, że oceną sprawności działań gabinetu, powinni zająć się eksperci. Analiza, co podkreślił poseł Sinn Féin, powinna być jednak przeprowadzona przez wyspecjalizowane osoby, czyli formalny organ śledczy, co pozwoli na dogłębną ocenę działań rządu.

Najwięcej wątpliwości powstało w przypadku zarządzania pandemią w domach opieki, przede wszystkim w początkach 2020 roku, gdzie mieliśmy do czynienia z największą ilością przypadków śmiertelnych, powodowanych koronawirusem. Sinn Féin uważa, że w tym zakresie państwo zawiodło i nie zapewniło odpowiedniego wsparcia tym jednostkom, ani nie dało jasnych wskazówek, jak postępować w przypadku wykrycia ognisk chorobowych. Opozycyjna partia Mary Lou McDonald zarzuca również rządowi, że niewystarczająco zareagował na pierwszą falę koronawirusa, co doprowadziło do ogromnej ilości zakażeń. Tu wskazuje się m.in. duże opóźnienia we wprowadzeniu testów, które wykrywały Covid-19.

Sprawa omawiana będzie przez posłów na tym i kolejnym posiedzeniu Dáil.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

Polska-IE: Udostępnij
Sprawa połączeń 9
Sinn Féin będzie b
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian