Sinn Féin chce pociągnąć do odpowiedzialności rząd. Pomysłowi wtóruje cała opozycja

Rząd funkcjonuje w chaosie, jego prace są chaotyczne, a ostatni tydzień był wręcz krytycznie zły dla zarządzania krajem, wytykała gabinetowi Mary Lou McDonald.

Szefowa Sinn Féin oraz lider Partii Pracy Alan Kelly, krytycznie wypowiadają się o pracy gabinetu, a dołączyli do nich przywódcy innych ugrupowań opozycyjnych oraz posłowie niezależni. Jeżeli popatrzeć na wypowiedzi opozycji, to najwięcej przytyków wypłynęło z ust Mary Lou McDonald, która uderzyła bezpośrednio w premiera, do którego zwróciła się o zwołanie przyspieszonego posiedzenia Dáil.

Odparowując na to żądanie, premier Micheál Martin stwierdził, że tego nie zrobi, a jak dodał:

– Rząd nie kieruje Dáil, a naszym głównym celem jest teraz otwarcie szkół.

Przed wypowiedzią premiera, Mary Lou McDonald na Twitterze zamieściła wpis, a w tym mówi:

– Rozmawiałam z premierem. Odrzucił moją prośbę o odwołanie z urlopu Dáil. On się myli. Rząd jest coraz bardziej chaotyczny, zdezorientowany, bez kierunku. Muszą zostać pociągnięci do odpowiedzialności.

W podobnych słowach zwróciła się do władz Dáil posłanka Partii Zielonych Neasa Hourigan, która chce, aby posiedzenie niższej izby parlamentu, odbyło się tak szybko, jak to tylko jest możliwe.

Neasa Hourigan:

– Ludzie są wściekli i słusznie. Tak wielu ludzi dobrowolnie zrezygnowało w ostatnich miesiącach z pewnych swobód i podejrzewali, że wszystko to zrobili, bo tak trzeba. Dáil musi powrócić na początku września, aby spróbować przywrócić zaufanie opinii publicznej, że pandemia jest dobrze zarządzana, że ​​nasi młodzi ludzie są chronieni, a obawy ludzi są wysłuchane.

Alan Kelly z Partii Pracy również wezwał do zwołania Dáil w następstwie skandalu, jaki wywołali politycy uczestniczący w kolacji Stowarzyszenia Golfistów Oireachtas.

Alan Kelly:

– Musi zostać powołany nowy minister rządu, który zajmie się ogniskami, jakie widzieliśmy w sektorze przetwórstwa mięsnego. Nie można tego zostawić na trzy tygodnie, dopóki w fabrykach mięsnych wciąż pojawiają się skupiska. Ważne jest teraz, aby Taoiseach zwołał Dáil w przyszłym tygodniu, aby można było mianować nowego ministra i aby osoby z naszego parlamentu, które uczestniczyły w kolacji, mogły składać oświadczenia. Ponadto Dáil musi spotkać się, aby poradzić sobie z krytycznymi problemami, przed którymi stoi nasz kraj, w tym ponownym otwarciem naszych szkół, Leaving Cert i zamieszaniem wokół ograniczeń Covid-19.

Na zakończenie Kelly powiedział, że od dawna zajmuje się polityką i rzadko widywał społeczeństwo tak wściekłe o coś.

Bogdan Feręc

Źr: RTE

Polska-IE: Udostępnij
Za dobre nagradza, z
Shamek w Dublinie: T