Sinn Féin chce kompleksowych badań na lotniskach

Rząd zapowiedział wprowadzenie wyrywkowych badań osób, które pojawiać się będą na wyspie, ale to o ile pozytywnie ocenia Sinn Féin, to chce również, aby gabinet poszedł jeszcze dalej.

Wg posła David Cullinane, badania na lotniskach i w portach morskich, powinny być prowadzone kompleksowo, więc poddawani im właściwe wszyscy, którzy przybywają do Irlandii z krajów spoza tzw. zielonej listy. Poseł Sinn Féin jest zdania, że i osoby „z zielonej listy”, także powinny być badane, ale to w ich przypadku, może być stosowana zasada „testowania wybiórczego”.

Przedstawiciel Sinn Féin przekonuje, iż bardzo ważne jest, aby powstrzymać import wirusa na wyspę, co pozwoli w ograniczeniu rozwoju choroby, a i wyłowienie, już na wstępie do kraju, osób, które mogą przekazywać wirusa innym. Jednocześnie poseł Cullinane podkreślił, że to dobry kierunek, więc zapowiedział, iż jego ugrupowanie, nie będzie w tej kwestii stawało na przeszkodzie gabinetowi i poprze to rozwiązanie, kiedy trafi pod ocenę posłów. Sinn Féin zaproponuje jednak, aby testom poddawani byli wszyscy podróżni, jeżeli taki zapis nie znajdzie się w rządowych dokumentach.

Nie jest, do końca wiadomo, jak ugrupowanie Mary Lou McDonald zachowa się w sprawie „skrócenia” tzw. zielonej listy, a z tej mogą zniknąć już wkrótce Cypr i Malta. W tym przypadku można jednak wysnuć wniosek, że również nie będzie przeciwne takiemu rozwiązaniu, chociaż pewności nie ma.

Z przekonaniem można natomiast powiedzieć, że przeciwnikiem wyłączenia z „zielonej listy” państw nieobjętych kwarantanną po powrocie, będzie Ryanair, a ten przewoźnik od miesięcy postuluje, by otworzyć granice dla wolnych podróży po Europie.

Bogdan Feręc

Źr: Sinn Fein/The Times

Polska-IE: Udostępnij
Brexit zauważyli po
Żółte ostrzeżeni