Sinn Féin chce dymisji Coveneya

Szefowa Sinn Féin Mary Lou McDonald, zwróciła się do premiera Micheála Martina, aby zrobił porządek w swoim gabinecie i zajął się aferą „ZapponeGate”.

W tym przypadku Sinn Féin żąda, aby szef gabinetu, podjął działania i zwolnił ze stanowiska ministra spraw zagranicznych Simona Coveneya, uznawanego za jednego z czołowych graczy, który miał istotny wkład w powołanie Katherine Zappone na stanowisko specjalnego wysłannika ONZ do Irlandii.

To pierwszy z wniosków Sinn Féin, bo zapowiadają się też kolejne, a mogą dotyczyć wszystkich wyższych urzędników państwowych, którzy mieli cokolwiek wspólnego z procesem powoływania wysłannika, więc i Leo Varadkar, może doczekać się takiej samej propozycji ze strony partii Mary Lou McDonald.

Liderka Sinn Féin podkreśliła w swojej wypowiedzi, a ta była dosyć emocjonalna, że o ile premier Martin, nie postąpi zgodnie z wnioskiem jej ugrupowania, partia przygotuje kolejny, o postawienie ministra do oceny Dáil, więc wskazuje na możliwe wotum nieufności.

Premier, co ważne, nie ma na reakcję zbyt dużo czasu, bo Sinn Féin, przygotowuje już wniosek o wotum nieufności i może go przedłożyć spikerowi niższej izby irlandzkiego parlamentu, na jednym z pierwszych po wakacyjnej przerwie posiedzeń plenarnych.

Premier niechętnie zareagował na propozycję złożoną przez największą partię opozycyjną, ale z doniesień wiemy, iż w najbliższych godzinach, cała sprawa omówiona zostanie przez liderów koalicji rządzącej. Po tym spotkaniu można oczekiwać odpowiedzi szefa rządu.

Bogdan Feręc

Źr: The Irish Times

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Służba zdrowia nad
Rząd ostatecznie za