Sinn Féin chce cofnięcia decyzji kredytowych banków

Poseł i rzecznik Sinn Féin ds. finansów Pearse Doherty powiedział, iż zaskoczony jest decyzją irlandzkich banków, które zmieniły przepisy wewnętrzne, a te blokują możliwość składania wniosków hipotecznych osobom, które korzystały lub korzystają z systemu dopłat pracowniczych.

Poseł Doherty wyraził w tej kwestii ostrą krytykę, bo nowe obostrzenia w bankach, które może nie są stricte wprowadzeniem blokady o zakazie udzielania kredytów hipotecznych osobom wspieranym przez państwo, ale jednak blokują takie wnioski. Poseł Sinn Féin zwrócił się z pismem do pięciu głównych banków, a w tym prosi o wyjaśnienie nowych zasad kredytowych i o ujawnienie, z jakiego powodu wnioski są odrzucane?

Poseł Pearse Doherty:

– Ogłoszono, że np. AIB wprowadził de facto zakaz udzielania kredytów hipotecznych klientom otrzymującym płatności w ramach programu tymczasowych dopłat do wynagrodzeń. Ja i Mary Lou McDonald poruszyliśmy tę kwestię w AIB w zeszłym miesiącu i powiedziano nam, że nie istnieją takie ogólne zasady. Oczywiste jest, że to się zmieniło. Nie jest to ani proporcjonalne, ani sprawiedliwe i wpłynie na ponad 400 tysięcy pracowników korzystających z programu tymczasowych dopłat do wynagrodzeń. Ten ogólny zakaz wpłynie też na niezliczoną liczbę klientów, mimo że nie stracili pracy, nie zmniejszyły się ani ich dochody, ani godziny pracy, a ich zatrudnienie jest bezpieczne. Taki ogólny zakaz nie bierze tego pod uwagę. Ta polityka zagraża również depozytom płaconym przez osoby, których wniosek o kredyt hipoteczny został odrzucony lub osoby wycofały zatwierdzenie kredytu hipotecznego. Napisałem do prezesów pięciu banków detalicznych, aby wyjaśnić tę kwestię.

Bogdan Feręc

Źr: Sinn Fein

Polska-IE: Udostępnij...
Zbliża się fala up
Dziwna informacja OE
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish