Sinn Féin bryluje w sondażach

Każde kolejne badanie opinii publicznej w zakresie poparcia dla ugrupowań politycznych przynosi potwierdzenie, że zmiany na szczytach władzy, zbliżają się wielkimi krokami, a i będą głębokie.

Obecnie, nieustannie na szczycie jest partia Mary Lou McDonald, która sypie pomysłami na gospodarkę i usprawnienie kraju, jak z rękawa, chociaż nie mówi, jak konkretnie zamierza sfinansować swoje propozycje, a to rodzić może wątpliwości. Ważne dla samego Sinn Féin jest jednak to, że przewodzi w sondażach i choć od ostatniego badania traci 2 punkty procentowe, to nadal jest na szczycie.

Otóż Sinn Féin może liczyć teraz na 30 proc. elektorat, co pokazało badanie Behavior and Attitudes dla Sunday Times.

Drugim w kolejności ugrupowaniem, na jakie chcą oddać swój głos wyborcy w Irlandii, jest Fine Gael Leo Varadkara, który może stracić zarówno fotel wicepremiera, jak i szefostwo w partii, gdy Garda przekaże wyniki swojego śledztwa do prokuratury, ale jak do tej pory, partia Leo cieszyć się może poparciem na poziomie 28%.

Fianna Fáil, której wynik sondażowy poprawił się w ostatnich miesiącach, bo był już przecież w okolicach 14%, nadal nie może liczyć na zbyt wiele, więc tylko na 22% osób wspierających. Kolejny z koalicjantów, Green Party, odzyskała swój dawny stan posiadania i wspiera jej działania 5% respondentów.

Partię pracy wspiera 4% mieszkańców wyspy, SocDem 2%, Solidarity/PBP 1%, a niezależni mogą liczyć na 8% poparcia w społeczeństwie.

Najbardziej popularnymi politykami w kraju pozostają Mary Lou McDonald i Leo Varadkar, a następnym w kolejności jest Micheál Martin, rząd dobrze oceniany jest przed ogółem 47% mieszkańców Irlandii, a błąd statystyczny tego badania wynosi 3,3%. W ankiecie udział wzięło 914 osób pełnoletnich.

Bogdan Feręc

Źr: Sunday Times

Polska-IE: Udostępnij
Gabinetowi nie uda s
Zbliżają się zmia
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian