Sinn Féin będzie ograniczać dopłaty HAP i RAS?

Jak powiedział rzecznik ds. mieszkaniowych w Sinn Féin Eoin O’Broin, z każdym rokiem rosły wydatki z państwowej kasy na zasiłki mieszkaniowe HAP i RAS, a relatywnie spadały dotacje dla władz samorządowych na nowe mieszkania socjalne.

W tym roku, jak ocenił O’Broin, sytuacja wygląda naprawdę źle, gdyż rząd Fine Gael, przeznaczył na zasiłki HAP i RAS więcej pieniędzy, niż przekazane zostanie samorządom lokalnym na wybudowanie tanich mieszkań. Poseł Sinn Féin poparł swoją opinię oficjalnymi danymi, a rozwijając temat, powiedział, iż sytuacja powinna się zmienić i to w trybie natychmiastowym.

Jak kontynuował Eoin O’Broin, naprawą całego problemu będzie zmiana akcentów wydatkowych na pomoc i budowę mieszkań, co oznacza, iż Sinn Féin zaproponuje, o ile tworzyć będzie rząd, by stopniowo zmniejszać pomoc zasiłkową HAP i RAS, ale zwiększyć finansowanie inwestycji władz lokalnych, a te dostarczą znacznie więcej mieszkań socjalnych, co w konsekwencji, przełoży się na stopniową likwidację HAP i RAS.

W zamyśle Sinn Féin mało realizmu widział natomiast minister w Departamencie Mieszkalnictwa, Planowania i Samorządu Damien English i stwierdził, że dane przedstawione przez O’Broina, są przesadzone i mijają się z prawdą.

O’Broin przyznał wtedy, że miał na myśli, że więcej pieniędzy zostanie wypłaconych prywatnym właścicielom za pośrednictwem wszystkich dopłat do czynszów, w tym HAP, programu wynajmu mieszkań, dodatku do czynszu i programu bieżących wydatków mieszkaniowych.

Niezależnie od tych niezręczności słownych, więcej racji należy chyba przyznać przedstawicielowi Sinn Féin, bo przecież stałe zwiększanie kwot pomocowych, nie rozwiąże problemu braku mieszkań socjalnych. Odwracając sytuację, czyli zwiększając ilość pieniędzy na budowę mieszkań socjalnych, można przecież domniemywać, iż zmniejszy się obciążenie budżetu, a i z tytułu najmu, więcej pieniędzy wpłynie do kas władz lokalnych.

Tym samym kierunek jest dobry, ale plan wymaga dopracowania, ale i Sinn Féin, nie może pozwolić sobie na wpadki, takie, jak miała miejsce w programie „Tonight Show Virgin Media”, gdyż przeciwnicy polityczni, wykorzystają nieścisłości i uderzą w prawdomówność ugrupowania.

Bogdan Feręc

Źr/Zdj: Virgin Media

Polska-IE: Podziel się...
FSAI wycofało ze sp
Walentynki
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish