Sinn Féin będzie bronić wieku emerytalnego w Republice?

W Sinn Féin widać obecnie działania, które mają dać temu ugrupowaniu wygraną w kolejnych wyborach parlamentarnych, a wskazuje na to jej postępowanie w Irlandii Północnej.

W północnoirlandzkim parlamencie odbyła się dyskusja na temat wieku emerytalnego i Sinn Féin nie opowiedziała się za jego podniesieniem do 66 lat, co wskazuje, że tak samo postępować będzie w Republice. Podczas posiedzenia Stormont, padło wiele słów w obronie zachowania obecnych przepisów, a jednocześnie stwierdzono, że ugrupowanie Mary Lou McDonald i Michelle O’Neill, zawsze broniło praw pracowniczych.

Tu jednak wytknięto posłom Sinn Féin z Północy, że przecież w 2012 roku, jednogłośnie poparli ustawę o podniesieniu wieku emerytalnego w Irlandii Północnej, więc teraz, to zabieg czysto PR-owy.

Niezależnie od tego Sinn Féin dała jasny sygnał, że opowie się, jak większość społeczeństwa Republiki Irlandii, za obniżeniem wieku emerytalnego lub przynajmniej utrzymaniem przepisu w obecnej formie. To z kolei pokazuje, w jakim kierunku iść będzie polityka ugrupowania Mary Lou McDonald na Południu, czyli w kierunku państwa socjalnego, co już raz doprowadziło do poważnej katastrofy finansowej.

Sinn Féin w przypadku Republiki, dopiero zaczyna takie działania, więc stopniowo buduje polityczne napięcie, ale co ważne, wysyła sygnały, jak bardzo stara się być partią prospołeczną i jakie udogodnienia za sprawą rządów tego ugrupowania, będą obserwowane w naszej części wyspy.

Bogdan Feręc

Źr: The Times/Belfast Telegraph/PA Media

Polska-IE: Udostępnij
Sinn Féin domaga si
Gdzie jest Cyfrowy C
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian